Prokop Palestinský

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Prokop Palestinský, prozkoumáme jeho význam, jeho dopad na společnost a jeho relevanci dnes. Prokop Palestinský je téma, které upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií a z různých oblastí, od politiky po popkulturu. V průběhu let se Prokop Palestinský ukázalo být tématem velkého zájmu odborníků v oboru i laické veřejnosti, které vyvolává debaty a úvahy, které ovlivnily náš způsob myšlení a jednání. V tomto článku budeme analyzovat hodnotu Prokop Palestinský a to, jak se vyvíjel v průběhu času, a budeme se zabývat jeho dopadem na společnost a jeho významem v moderním světě.

Svatý
Prokop Palestinský
Ikona svatého Prokopa z roku 1816 v srbském Niši
Ikona svatého Prokopa z roku 1816 v srbském Niši
mučedník
Narození??
asi Jeruzalém
Úmrtíasi 303
Caesarea Maritima
Příčina úmrtípoprava stětím
Svátek8. července
Obdobípozdní Římská říše
Vyznáníkatolická církev
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství,
pravoslavná církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Prokop Palestinský († asi 303) je světcem katolické církve, mučedník z dob Diokleciánova pronásledování církve. Martyrologium Romanum (Římské martyrologium) jej uvádí jako „Procopius, m. in Palæstina“. V Pravoslaví je uváděn jako velkomučedník.

Život

O životě sv. Prokopa Palestinského se dochovalo velice málo zpráv. Ví se, že pocházel z Jeruzaléma a že byl lektorem (jedno z nižších svěcení zrušených po II. vatikánském koncilu, dnes liturgická služba udílená jako předstupeň jáhenství) ve Skytopoli.

V době počátku tzv. Diokleciánova pronásledování křesťanů byl odveden do Cézareje, kde jej chtěli donutit, aby se poklonil jejich pohanským modlám. Když toto razantně odmítl učinit, byla mu useknuta hlava.

Jeho liturgická památka se slaví jako připomínka vždy 8. července.[zdroj⁠?!]

Odkazy

Související články

Externí odkazy