Plútos

V tomto článku se budeme zabývat problémem Plútos, který v posledních letech získal velký význam. Plútos je téma, které svým dopadem na různé oblasti společnosti vzbudilo zájem odborníků i laické veřejnosti. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Plútos, od jeho počátků až po současné implikace. Podobně budeme analyzovat různé pohledy a přístupy, které byly kolem tohoto tématu vyvinuty, abychom nabídli širokou a kompletní vizi Plútos. Bezpochyby se jedná o vzrušující téma, které slibuje vzbudit obohacující debatu a osvětlit základní problémy pro pochopení současné reality.

Plútos
NarozeníKréta
RodičeÍasión[1] a Démétér[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plútos je v řecké mytologii bohem bohatství, syn bohyně Démétry a Íasióna, ochranného boha úrodného nitra země. Jiné verze však také uvádějí, že jeho otec byl král thessalský nebo arkadský.

Když se o Plútově narození dozvěděl nejvyšší bůh Zeus, bratr Démétry, který se však o ni předtím také ucházel, potrestal Íasióna bleskem a možná ho i uvěznil v podsvětí.

Plútos (jeho jméno znamená doslova „Bohatství“) byl poté v péči bohyně šťastné náhody Tyché a bohyně míru Eiréné. V jejich společnosti také nejčastěji a nejdéle pobývá. Některé mýty uvádějí, že prý může být slepý. Byl nejčastěji zobrazován jako malý chlapec, v jejich náruči.

Obraz v umění

  • Aristofanova filosoficko-utopická komedie Plútos (z r. 388 př. n. l.) ho líčí jako vyléčeného ze slepoty, kdy přestal rozdávat své dary slepě a dává dary a blahobyt poctivým lidem

Reference

  1. a b Plutus. In: Skutečný slovník klasických starožitností od Lubkera.

Literatura

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Plútos na Wikimedia Commons