Pavučina snů

V tomto článku budeme hovořit o Pavučina snů, tématu, které mnohým nepochybně zní povědomě. Postupem času získala Pavučina snů významnou relevanci v různých oblastech, od politiky po populární kulturu. Je to téma, které vyvolalo debaty a kontroverze a které zanechalo nesmazatelnou stopu v historii. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Pavučina snů, od jeho původu až po jeho dopad na dnešní svět. Ať už znáte Pavučina snů nebo toto téma zkoumáte poprvé, tento článek vám poskytne široký a podrobný přehled, abyste pochopili jeho důležitost a relevanci v dnešní době.

Tento článek je o knize Stephena Kinga. O zfilmované verzi pojednává článek Pavučina snů (film).
Pavučina snů
AutorStephen King
Původní názevDreamcatcher
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánrvědecká fikce a horor
VydavatelScribner
Datum vydání20. března 2001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavučina snů (v anglickém originále Dreamcatcher) je román amerického spisovatele Stephena Kinga s prvky hororu, thrilleru a mimozemské invaze. Kniha z roku 2001, psaná v kurzívě, pomohla autorovi zotavit se z autonehody a byla dokončena za půl roku. Podle Kinga měla mít název Rakovina, ale jeho manželka Tabitha Kingová ho přesvědčila, aby změnil název.[1] Filmová adaptace byla natočena v roce 2003.

V roce 2014 Stephen King řekl magazínu Rolling Stone, že „Pavučinu snů nemám moc rád“.[2]

Děj

Kdysi dávno v prokletém městě Derry v Maine, se spojilo čtyř celoživotních přátel: Gary "Jonesy" Jones, Pete Moore, Joe "Bobr" Clarendon a Henry Devlin. Kteří, jako mladí teenageři, zachránili Douglase "Dadice" Cavella, staršího chlapce s Downovým syndromem, když ho jiná parta mlátila. Díky jejich novému přátelství s Dadicem, Jonesy, Bobr, Henry a Pete začali sdílet neobvyklé schopnosti včetně telepatie, sdílené sny, a  psychické stopy lidí.

Jonesy, Bobr, Henry a Pete sjíždějí na každoroční loveckou sezonu do "zastrčenky", izolované chaty v severním Maine. Ale v této lovecké sezóně se na zem dostanou mimozemšťané, kteří zahájí invazi, a na oblast je uvalena karanténa. Šílený plukovník americké armády Abraham Kurtz dostal za úkol mimozemšťany zničit. Jonesy a Bobr zůstávají v chatě, zatímco Henry a Pete jedou do obchodu pro zásoby, ale když odjedou, přijde do chatky dezorientovaný a ustrašený cizinec, který se potuloval poblíž během vánice. Mluví o světlech na obloze a vypadá že byl obětí mimozemského únosu. Tomu muži roste víc břicho a je i víc nemocný a umírá, zatímco sedí na záchodě. Mimozemský parazit si vykousá svou cestu ven z jeho těla řitním otvorem a vleze do záchodu. Poté zaútočí na Bobra, kterého také zabije. Jonesy se nadýchá spórů podivné načervenalé houby a poté pozná, že cizinec a s ním ten vesmírný parazit se šíří po chatě, a mimozemská entita ("Pan Šedý"), začíná ovládat jeho mysl.

Henry a Pete se setkávají se ženou, která byla z lovecké skupiny jako podivný muž v chatě. Ona je také v depresi a infikovaná stejným parazitem. Po havárii jejich auta Henry odejde a Pete zůstává se ženou. Henry se málem setká s Jonesym, když šel pro sněžný skútr do chaty. Uprostřed lesa mu dá jeho telepatické vnímání vědět, že Pete je v průšvihu, Bobr je mrtev a Pan Šedý zmanipuloval Jonesyho tělo. Snaží se opustit oblast a dozví se, že tito mimozemšťané se pokusili infikovat Zemi už několikrát. Počínaje havárií v Roswellu v roce 1947, ale složení vzduchu a složení životního prostředí je vždy zastavilo, a americká vláda na něž se pokaždé zaměřovali neúspěšné pokusy o invazi. Infikovaný Jonesy, který má Pana Šedého ve své mysli a také může šířit infekci, Pan Šedý se stal dokonalou Tyfovou Mary—a on to ví.

Henry, který je teď v uvězněn karanténě armády, se snaží přesvědčit Kurtze, aby šli zničit Jonesyho/Pana Šedého, než bude příliš pozdě. Jonesy sám, nyní vězeň ve své vlastní mysli, se snaží pomoci. Oba začínají být přesvědčeni, že jejich starý přítel Dadic může být klíčem k záchraně světa.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dreamcatcher (novel) na anglické Wikipedii.

  1. Matt Thorne on Stephen King: Dreamcatcher . The Guardian . Dostupné online. (anglicky) 
  2. Page 4 of Stephen King: The Rolling Stone Interview - Rolling Stone . Rolling Stone . Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-10. (anglicky) 

Externí odkazy