Palice (Českotřebovská vrchovina)

V tomto článku prozkoumáme téma Palice (Českotřebovská vrchovina) z multidisciplinární perspektivy a budeme se zabývat jeho historickými, sociálními a kulturními důsledky. _Var1 je téma, které vzbudilo zájem badatelů a odborníků z různých oborů a jeho aktuálnost je patrná i v dobovém kontextu. V celém článku budeme zkoumat různé přístupy a teorie související s Palice (Českotřebovská vrchovina) a také jeho dopad na současnou společnost. Prostřednictvím podrobné analýzy se snažíme nabídnout komplexní pohled na Palice (Českotřebovská vrchovina), odhalit jeho méně známé aspekty a zdůraznit jeho význam v současné krajině.

Palice
Zarostlý vrchol Palice
Zarostlý vrchol Palice

Vrchol613 m n. m.
Prominence175 m ↓ Třebovická brána[1]
Izolace9,7 km → Mirand
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Svitavské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříSvitavská pahorkatina / Českotřebovská vrchovina / Hřebečovský hřbet / Lanšperský hřbet
Souřadnice
Palice
Palice
Horninapískovec, slínovec, prachovec, slepenec, jílovec
PovodíTřebovka / Moravská Sázava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palice (613 m n. m.) je vrch v okrese Ústí nad OrlicíPardubickém kraji. Leží asi 2,5 km jiho-jihovýchodně od vsi Skuhrov na jejím katastrálním území. Je to nejvyšší vrchol Třebovských stěn.

Název

Název pravděpodobně pochází od skalních výběžků nacházejících se v Třebovských stěnách, jež mohou z povzdálí připomínat palici.

Popis

Je to vrchol příčného denudačního hřbítku z vápnitýchslínitých pískovců středního až svrchního turonu, při hraně výrazné kuesty (s čelem na VSV) západního křídla litické antiklinály ze spongilitických slínovců a prachovců středního až spodního turonu a slepenců, pískovců a jílovců cenomanu. Vrch je zalesněný smrkovými porosty s příměsí buku, bukovými porosty. Samotný vrchol je zarostlý bez výhledu. Výhledy jsou možné z červené značky z okraje kuesty.[2]

Na prudkých východních svazích přilehlé kuesty je vyhlášena přírodní rezervace Třebovské stěny.

Geomorfologické zařazení

Geomorfologicky vrch náleží do celku Svitavská pahorkatina, podcelku Českotřebovská vrchovina, okrsku Hřebečovský hřbet a podokrsku Lanšperský hřbet, jehož je to nejvyšší bod.[3]

Turistika

Na Palici vede odbočka červené turistické značky z Jiráskovy turistické trasy (Ostrov - Anenská Studánka) vedoucí bukovým lesem na svahu Hříva s dalekými výhledy na Králický Sněžník, Jeseníky s Pradědem a Českou Třebovou s Kozlovským kopcem.

Další turistické možnosti návštěvy nejvyššího bodu: cyklostezka ze Skuhrova (č. 4045) a České Třebové (č. 4050).

Pěší turistika: z České Třebové po žluté turistické značce - rozcestí pod Palicí - napojení na červenou turistickou značku pokračující k odbočce na Palici.

Turistická značka na vrcholu Palice
Vyhlídka na turistické trase Ostrov - Anenská Studánka

Na vrcholu je umístěna vrcholová knížka a bod Geocachingu.

Reference

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  3. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6.