V dnešním světě získal Oscar za nejlepší režii velký význam v různých oblastech. Ať už na osobní, profesní nebo společenské úrovni, Oscar za nejlepší režii se stal tématem neustálého zájmu a debat. Názory na tuto věc jsou různé a často polarizované, což svědčí o důležitosti a složitosti problematiky. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Oscar za nejlepší režii, analyzujeme jeho dopad, důsledky a možná řešení, jak jej efektivně řešit. Bez ohledu na perspektivu, kterou máme na Oscar za nejlepší režii, je zásadní porozumět jeho rozsahu a možným způsobům, jak se s ním vypořádat.
John Ford je zatím jediným režisérem, který získal čtyři Oscary za režii.
Nejlepší režiséři jsou akademií oceňováni již od samého začátku udělování výročních cen. V prvním ročníku byla režie hodnocena ještě ve dvou kategoriích – komediální a dramatické. Laureátem v kategorii dramatické režie se stal Frank Borzage za film V sedmém nebi (Seventh Heaven; 1927). V kategorii komediální režie si zlatou sošku odnesl za film Dva arabští kavalíři (Two Arabian Knights; 1928) režisér Lewis Milestone. Od druhého ročníku byly tyto dvě kategorii spojeny v jednu. V dlouholeté historii Oscarů udělila Akademie v této kategorii celkem 81 cen, a to 61 různým režisérům.
↑Vzhledem k situaci, že americká Akademie filmového umění a věd uděluje své ceny vždy na začátku roku za nejlepší filmové počiny uplynulého kalendářního roku, vztahují se údaje u let v článku k roku (pokud není uvedeno jinak), za který byly ceny uděleny, nikoli k roku, v němž byly uděleny (například Martin Scorsese získal svého Oscara za rok 2006 při slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil na začátku roku 2007).
↑Údaje v této části článku zahrnují výsledky 80 ročníků udílení výročních cen Akademie.
Literatura
VALDEN, Milan. Oscar. Přehled výročních cen americké Akademie filmového umění a věd. Praha: Libri, 2005. 264 s. ISBN80-7277-134-5
HENDRYKOWSKI, Marek. Historia Filmowego Oscara. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1988. ISBN83-221-0432-4