Operace Jarní probuzení

Dnes je Operace Jarní probuzení tématem velkého zájmu a významu ve společnosti. Po desetiletí je Operace Jarní probuzení předmětem diskusí a výzkumu, generuje protichůdné názory a způsobuje významné změny v různých oblastech. V tomto článku se ponoříme do složitosti Operace Jarní probuzení a prozkoumáme jeho různé perspektivy a důsledky v našem každodenním životě. Podíváme se na to, jak se Operace Jarní probuzení vyvíjel v průběhu času a jak nadále ovlivňuje naši dnešní společnost. Kromě toho se budeme zabývat výzvami, které Operace Jarní probuzení představuje, a také možnými řešeními a strategiemi, jak je řešit. Připojte se k nám v tomto vzrušujícím průzkumu Operace Jarní probuzení a objevte jeho nespočetné aspekty!

Operace Jarní probuzení
konflikt: Východní fronta
Německé jednotky během balatonské ofenzívy, březen 1945
Německé jednotky během balatonské ofenzívy, březen 1945

Trvání6. března16. března 1945
MístoBalaton, Maďarské království
Souřadnice
Výsledeksovětské vítězství
Strany
Německá říše Třetí říše
Vlajka Maďarského státu Maďarský stát
Sovětský svaz Sovětský svaz
BulharskoBulharsko Bulharsko
Jugoslávie Jugoslávští partyzáni
Velitelé
Německá říše Sepp Dietrich (6. tanková armáda SS) Sovětský svaz Fjodor Tolbuchin (3. ukrajinský front)
Síla
465 000 vojáků 431 000 vojáků
Ztráty
27 000 mrtvých, raněných a nezvěstných[1]

300 děl a minometů
500 tanků
200 letounů

32 889 mrtvých, raněných a nezvěstných
152 tanků

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Německé tanky Tiger II
připravené k útoku

Operace Jarní probuzení (něm. Frühlingserwachen), rusky zvaná jako Balatonská operace, byla poslední velká ofenzíva Třetí říšedruhé světové válce. Byla zahájena 6. března 1945 v prostoru Balatonu a jejím cílem bylo obsazení Budapešti a dosažení ropných polí v okolí města Nagykanizsa.

K útoku byly shromážděny veškeré dostupné jednotky včetně elitních tankových divizí SS. Na počátku se Němcům podařilo postoupit asi o 20 km i přes urputný odpor početně značně silnějšího nepřítele, avšak Rudá armáda brzy nasadila zálohy a její početní a materiální převaha dosáhla pro Němce neúnosných rozměrů. Když se německý postup zpomalil pro nedostatek pohonných hmot a Sověti dostali čas zahájit zdrcující protiútok, bylo o osudu bitvy rozhodnuto. Německý postup byl zastaven za těžkých ztrát na obou stranách. Jelikož Němci je již nemohli žádným způsobem nahradit a pro zahájení ofenzívy musely být kriticky oslabeny klíčové úseky všech ostatních front, celá akce pouze urychlila definitivní zhroucení již tak kolabující německé obrany.

Odkazy

Reference

  1. ИСУПОВ, Владимир Анатольевич. Гендерный дисбаланс сельского населения России (РСФСР) в годы Второй мировой войны (1939–1945 гг.). Демографическое обозрение. 2019-04-01, roč. 6, čís. 1, s. 32–49. Dostupné online . ISSN 2409-2274. doi:10.17323/demreview.v6i1.9111. 

Související články

Externí odkazy