Monolog

Ve světě Monolog existuje velké množství informací, které lze objevit a prozkoumat. Od svých počátků až po vliv na dnešní společnost, Monolog v průběhu let vyvolal zájem mnoha lidí. V tomto článku se ponoříme do nejrelevantnějších aspektů Monolog, od jeho příspěvků ke kultuře až po jeho dopad na každodenní život. Prostřednictvím podrobné a pečlivé analýzy se podíváme na všechny aspekty Monolog a poskytneme našim čtenářům komplexní a obohacující vizi. Připravte se ponořit se do fascinujícího světa Monolog!

Monolog nebo samomluva je v literatuře a komunikaci takový hovor jedné postavy, který se nestává součástí dialogu nebo polylogu.

Pro monolog je charakteristická souvislá, nepřetržitá řečová aktivita jednoho z účastníků komunikace. Účastníci se nestřídají v rolích hovořícího a posluchače, jejich rozdělení na aktivního (hovořící) a pasívního (posluchač) je v celém příběhu jejich dorozumívání stabilní a neměnící se.

Mezi dialogem a monologem se však nedají vymezit přesné hranice, protože v komunikaci se vyskytuje mnoho tzv. „přechodných“ útvarů. Tyto přechodné útvary se řadí na stupňující se škálu mezi monologem a dialogem v závislosti na:

  • a) míře adresnosti řeči hovořícího
  • b) možnosti zpětné vazby

Tyto prostředky se podílejí na dialogizaci monologu, na tom, že se v něm formují určité dialogické kvality.

Monolog v divadle a filmu je souvislý nepřerušovaný hovor jedné postavy, herce.

Druh monologu

Odkazy

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu monolog na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo monolog ve Wikislovníku