Miroslav Novák (politolog)

Tento článek se bude zabývat tématem Miroslav Novák (politolog), které bylo předmětem debat a zájmu v různých oblastech. Miroslav Novák (politolog) přitahuje velkou pozornost díky svému významu v dnešní společnosti a jeho dopadu na různé aspekty každodenního života. V průběhu historie hrál Miroslav Novák (politolog) zásadní roli ve vývoji lidstva a byl předmětem studia a výzkumu v mnoha oborech. V tomto smyslu budou analyzovány různé perspektivy a přístupy související s Miroslav Novák (politolog) s cílem poskytnout ucelenou a obohacující vizi na toto téma. Prostřednictvím přísné a kritické analýzy je cílem ponořit se do různých aspektů, které charakterizují Miroslav Novák (politolog), stejně jako do jejích důsledků a dopadů v dnešní době.

Prof. Dr. Miroslav Novák
Miroslav Novák
Miroslav Novák
Narození22. prosince 1953 (71 let)
Praha
Národnostčeská
VzděláníUniverzita Karlova v Praze
Ženevská univerzita
Univerzita v Lausanne
Alma materUniverzita Karlova
Povolánípolitolog a vysokoškolský učitel
Webwww.miroslavnovak.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav Novák (* 22. prosince 1953 Praha[1]) je český politolog, který patří ke generaci zakladatelů politologie jako vědy v Česku. V roce 2004 byl jmenován prvním profesorem politologie na Karlově univerzitě.

Profesní kariéra

Podle vlastního vyjádření byl během normalizace přijat ke studiu oborů politická ekonomiesociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy až po osobním přehodnocení rektora Bedřicha Švestky. Původní odmítnutí pramenilo z kádrových důvodů. Státnici složil v roce 1977.[2] Stejný rok odešel do exilu. Ve švýcarském Lausanne podruhé absolvoval studium sociologie. V roce 1988 dosáhl na Ženevské univerzitě doktorát ze sociologie po obhájení dizertační práce[2] o formách opozice v Československu a Sovětském svazu.

Po sametové revoluci se vrátil do Československa a od akademického roku 1990–1991 přednášel na – později pojmenovaném – Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, ačkoli původně zamýšlel nastoupit na sociologický institut.[2] Na katedře politologie vyučuje politologii, komparativní politologii a problémy pluralitní demokracie.

Specializuje se na komparativní politickou sociologii, zejména na stranické systémy a typy demokracie. Publikoval odborné knihy ve francouzštině i v češtině, např. Strany a stranické systémy: Úvod do jejich srovnávacího studia či Mezi demokracií a totalitarismem, v níž se zabývá svým celoživotním tématem – dílem francouzského sociologa Raymonda Arona. Napsal učebnici Úvod do studia politiky, na jejíž tvorbě spolupracoval s týmem odborníků z různých akademických pracovišť (Miroslav Hroch, Dušan Hendrych, Jan Kysela, Milan Nakonečný, a další).

V současnosti[kdy?] vyučuje na AMBIS vysoké škole. Působil také jako odborný garant oboru politologie a mezinárodní vztahy vysoké školy CEVRO institut, o. p. s., na které byl v letech 2006–2009 rektorem. Dale působil na Academia Rerum Civilium - Vysoká škola politických a společenských věd.[3]

Je členem redakčních rad časopisů Annuaire français des relations internationales (Paříž, Francie) a Revue internationale de Politique Comparée (Louvain-la-Neuve, Belgie).

Reference

  1. Novák, Miroslav, 1953- Archivováno 5. 7. 2020 na Wayback Machine., autoritní záznam v databázi Národní knihovny ČR
  2. a b c NOVÁK, Miloslav. Mé vzpomínky na Miloslava Petruska (15.10.1936 – 19.8.2012), spoluzakladatele FSV Uk a jejího druhého děkana . Acta Politologica, 2012 . Dostupné online. 
  3. ACADEMIA RERUM CIVILIUM - VYSOKÁ ŠKOLA POLITICKÝCH A SPOLEČENSKÝCH VĚD. Naši odborníci | ARC - VŠPSV. www.vspsv.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-09-26. 

Externí odkazy