Matouš Collinus z Chotěřiny

V dnešním světě se Matouš Collinus z Chotěřiny stalo tématem velkého významu a zájmu. Od svého založení podnítil Matouš Collinus z Chotěřiny zvědavost a studium výzkumníků, odborníků i fandů. Jeho vliv sahá napříč historií a jeho dopad se projevuje v různých oblastech společnosti. V tomto článku prozkoumáme z různých pohledů význam a důležitost Matouš Collinus z Chotěřiny a také jeho vývoj v čase. Dozvíme se o jeho dopadu na kulturu, technologii, politiku, ekonomiku a další aspekty každodenního života a budeme analyzovat, jak Matouš Collinus z Chotěřiny nadále uplatňuje svůj vliv v dnešním světě.

Matouš Collinus z Chotěřiny
Narození21. září 1516
Kouřim
Úmrtí4. června 1566 (ve věku 49 let)
Praha
Povoláníspisovatel, pedagog, učitel a básník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska M. Collina, 1566 (Velká aula Karolina)

Matouš Collinus z Chotěřiny (1516, Kouřim4. června 1566, Praha) byl český humanista, učitel na Karlově univerzitě a spisovatel.

Život

Studoval ve Wittenbergu; byl přívržencem Lutherovým a žákem Melanchtonovým. Po studiích se roku 1540 vrátil do Prahy, kde začal vyučovat řečtinu, později i latinu. Roku 1548 dostal od hraběte Kryštofa z Hardeka dům zvaný Andělská zahrada (Praha, Jindřišská ulice – nyní hlavní pošta). Zde založil soukromou školu o dvou třídách. Přídomek „z Choteřiny“ psal za své jméno vzhledem ke své příslušnosti k básnickému kroužku okolo Jana staršího Hodějovského z Hodějova, pocházejícího z tvrzi Chotěřiny (nyní se ves nazývá Kotýřina).[1] Kvůli svým satirickým básním se roku 1560 dostal do sporu s vedením univerzity a brzy nato musel přestat vyučovat – poté se stáhl do soukromí.

Byl pohřben na Starém Městě při Betlémské kapli, po zrušení hřbitova byl mramorový náhrobní kámen přenesen do Lapidária Národního muzea v Praze, kde je vystaven dodnes.

Dílo

Učebnice

  • Elementarius libellus pro novellis scholasticis – učebnice latiny pro začátečníky
  • De quatuor partibus grammatices praeceptiunculae compendiosae cum exemplis et significationibus bohemicis' – gramatika

Latinské spisy

  • Liber de educatione puerorum – zpráva o jeho škole
  • Catalogus academiarum totius orbis christiani
  • Illustriores sententiae et dicta Christi – výklady Kristových slov, podle svatých evangelistů
  • Vera narratio de statu religionis in bohemica gente – přehled církevní historie v Čechách, pravděpodobně jeho nejlepší a stěžejní dílo.

Odkazy

Reference

  1. ŠINDELÁŘ, Vladimír. Zmizelé a mizející Písecko. : Víkend, 2021. ISBN 978-80-7433-328-6. S. 20. 

Literatura

  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 9. sešit : C. Praha: Libri, 2008. 369–502 s. ISBN 978-80-7277-366-4. S. 444–445. 
  • HOLÁ, M., HOLÝ, M. a kol.: Profesoři pražské utrakvistické univerzity v pozdním středověku a raném novověku (1457/1458-1622). Praha, Academia, 2022, s. 293-296.

Související články

Externí odkazy