Mandle (orgán)

V dnešní době je Mandle (orgán) téma, které se v dnešní společnosti stává stále aktuálnějším. S rozvojem technologií a globalizací se Mandle (orgán) stal základním aspektem v každodenním životě lidí. Ať už na osobní, profesní nebo společenské úrovni, Mandle (orgán) zanechal významnou stopu ve způsobu, jakým komunikujeme se světem kolem nás. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Mandle (orgán), od jeho dopadu na duševní zdraví až po jeho vliv na globální ekonomiku. Podíváme se také na to, jak se Mandle (orgán) vyvíjel v průběhu času a jak ovlivnil různé komunity a kultury po celém světě. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu se budeme snažit porozumět důležitosti a důsledkům Mandle (orgán) v moderní společnosti.

Krční mandle

Mandle (lat. tonsilla) je orgán lymfatického systému, vlastně se jedná o mízní uzlinu. Jsou to shluky částečně opouzdřené lymfatické tkáně v oblasti dutiny ústní a hltanu. Rozlišují se:

Mandle jsou součástí imunitního systému člověka a některých savců. Dohromady se popisují jako tzv. Waldeyrův mízní okruh.[1] Jsou prvním místem, kde se zachytávají antigeny, které přicházejí do organismu ústní a nosní dutinou. Často jsou proto prvním orgánem v organismu, kde dochází k replikaci viru či pomnožení bakterií.

Odstranění mandlí se označuje jako:

Nakupení lymfatické tkáně v oblasti vyústění Eustachovy tuby se označuje jako „Gerlachova tubární mandle“. Je součástí Waldeyerova okruhu. Může se vyskytovat u malých dětí a přispívat ke středoušním zánětům.

Odkazy

Reference

  1. ČIHÁK, Radomír. Anatomie. 3., uprav. a dopl. vyd. Praha: Grada, 2011. 534 s. ISBN 978-80-247-3817-8. 
  2. Angína není (jen) bolest v krku. Zdravi.euro.cz . 2014-02-09 . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu mandle na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo krční mandle ve Wikislovníku
  • Slovníkové heslo nosní mandle ve Wikislovníku