Maitréja

V dnešním článku se ponoříme do fascinujícího světa Maitréja a objevíme vše, co nám toto téma nabízí. V tomto článku důkladně prozkoumáme každý aspekt Maitréja, od jeho počátků až po jeho současnost, přes všechny pokroky a změny, které v průběhu času zaznamenal. Kromě toho se dozvíme o názorech odborníků v oboru a zkušenostech lidí, kteří žili blízko Maitréja. Připravte se tedy na to, že se ponoříte na cestu poznání a objevů, která vám zanechá úplnou a obohacující vizi o Maitréja.

Maitréja
Maitréja v severoindickém Ladaku
Maitréja v severoindickém Ladaku
SanskrtMaitréja
मैत्रेय
PálíMettejja
ČínštinaMi-le-fo
TibetštinaByams-pa
ྱམས་པ་
VietnamštinaDi-lặc Bồ Tát
JaponštinaMiroku
Informace
Výskytmahájána, théraváda, vadžrajána

Maitréja (pálijsky Mettejja, tibetsky བྱམས་​པ་, Bjams-pa, čínsky Mi-le-fo, japonsky Miroku) je postava buddhistické eschatologie, kde představuje nástupce Buddhy Šákjamuniho a buddhu příštího věku. Nyní je bódhisattvou, který dlí v „radostných nebesích“ Tušita pod pálijským jménem Nathadéva. Buddhisté věří, že ještě v tomto věku se zrodí na zemi. Přijde v době, kdy bude lidstvem zapomenuto Buddhovo učení, dosáhne probuzení a začne vyučovat dharmu.

Proroctví o jeho příchodu jsou obsažena v literatuře mahájány, théravády i vadžrajány.

Ikonografie

Maitréja je většinou vyobrazován v sedě a s nohama na zemi, což symbolizuje jeho připravenost se v příhodný čas na zemi zrodit. Jako ostatní bódhisattvové i on může být ověšen různými šperky apod.

V čínském čchanovém buddhismu je zobrazován jako tlustý smějící se Buddha (Budai, Hotei), resp. Maitréja je považován za příští inkarnaci tohoto čínského mnicha.

Odkazy

Literatura

  • FILIPSKÝ, Jan; LIŠČÁK, Vladimír; HEROLDOVÁ, Helena a kol. Lexikon východní moudrosti. 1. vyd. Olomouc: Votobia, 1996. ISBN 80-7198-168-0. 

Související články

Externí odkazy