Lotus 1-2-3

Při této příležitosti se chceme věnovat tématu, které je velmi aktuální a zajímavé pro různé sektory společnosti. Lotus 1-2-3 je téma, které upoutalo pozornost mnoha lidí, ať už kvůli svému vlivu na populární kulturu, historickému významu nebo vlivu dnes. V tomto článku důkladně prozkoumáme důležitost a význam Lotus 1-2-3 a nabídneme hloubkovou analýzu jeho důsledků a vlivu v různých oblastech. Dozvíme se více o Lotus 1-2-3 a jeho dopadu v různých kontextech, což našim čtenářům umožní lépe porozumět tomuto tématu.

Lotus 1-2-3
VývojářLotus Software, Jonathan Sachs a IBM
První vydání26. ledna 1983
Operační systémWindows 3.0
Microsoft Windows
MS-DOS
Vyvíjeno vjazyk symbolických adres
Licenceproprietární licence
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lotus 1-2-3 (čti raz-dva-tři) je tabulkový procesor, který byl vyvíjen firmou Lotus Software. Program se jmenuje 1-2-3, protože v něm byly integrovány 3 věci: tabulky, grafy a základní databázové funkce. Lotus 1-2-3 je považován za jednu z aplikací, díky které se počítače IBM PC prosadily ve firmách.[1]

Historie

Lotus 1-2-3 byl poprvé vydán 26. ledna 1983 a již během svého prvního roku překonal v prodejích tehdy nejpopulárnější tabulkový procesor VisiCalc. V následujících letech se jednalo o nejrozšířenější tabulkový procesor pro IBM PC. Byl oblíben pro svou rychlost, která vyplývala z toho, že program byl celý naprogramován v optimalizovaném jazyce symbolických adres a z toho, že pro obrazovkový výstup nepoužíval pomalé rutiny BIOSu, ale přímo přistupoval ke grafickému hardware.

Firma Lotus byla v roce 1995 koupena společností IBM. Lotus 1-2-3 byl vyvíjen do roku 2013 [2] jako součást kancelářského balíku Lotus Smart Suite.

Program se opozdil v přechodu na Windows a byl postupně vytlačen z trhu konkurenční aplikací Excel společnosti Microsoft.

Uživatelské funkce

Název „1-2-3“ vzešel z integrace tří hlavních funkcí produktu: spolu s hlavní funkcí tabulkového procesoru nabízel 1-2-3 také integrální vytváření grafů/grafů a základní databázové operace.

Datové funkce zahrnovaly třídění dat v libovolném definovaném obdélníku podle pořadí informací v jednom nebo dvou sloupcích v obdélníkové oblasti. Zarovnání textu v rozsahu do odstavců umožnilo jeho použití jako primitivní textový procesor.

Měl vyskakovací menu řízená klávesnicí a také jednotlačítkové příkazy, díky čemuž bylo ovládání rychlé. Bylo také uživatelsky přívětivé a zavedlo ranou instanci kontextové nápovědy přístupné klávesou F1.

Odkazy

Reference

  1. ČÍŽEK, Jakub. DOS: Jak je možné, že jsme jej dokázali používat? . 3. 8. 2012 . Dostupné online. 
  2. IBM. Software withdrawal and discontinuance of support: Lotus SmartSuite , Lotus Organizer and Lotus 123 . 14.5.2013 . Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Lotus 1-2-3 na Wikimedia Commons