Kristián Pešek

Téma Kristián Pešek je tématem, které v průběhu let vyvolalo zájem a diskusi. Od svého vzniku Kristián Pešek upoutal pozornost jednotlivců všech věkových kategorií a prostředí. Jak se společnost vyvíjela, měnil se i význam a relevance Kristián Pešek. V tomto článku prozkoumáme historii, dopad a budoucí důsledky Kristián Pešek a nabídneme komplexní a vyvážený pohled, který čtenářům umožní lépe porozumět jeho důležitosti v dnešním světě.

Kristián Pešek
Peškův portrét od německého rytce Johanna Benjamina Brühla
Peškův portrét od německého rytce Johanna Benjamina Brühla
Narození30. července 1676
Žitava
Úmrtí25. října 1744 (ve věku 68 let)
Žitava
Povolánímatematik, astronom, překladatel, spisovatel, kazatel, teolog, pedagog a přednosta účtárny
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kristián Pešek (1676 Žitava1744 Žitava) byl český spisovatel, překladatel a matematik.

Pocházel z chudé rodiny, takže nemohl studovat. Z rodné Žitavy proto odešel do Budyšína, kde se živil přepisovačstvím. U slovenského gymnasisty Samuela Michaelida se naučil latinsky a v roce 1693 odešel do Březové, kde pokračoval ve studiích, když využil toho, že ho baronka Kateřina Sidonie z Ostrošic přijala za písaře. Studoval též v Trenčíně a Bratislavě, aby nakonec získal magisterský titul na akademii ve Vitemberku. Následně se stal kazatelem a v roce 1704 gymnaziálním učitelem v rodné Žitavě, jíž už nikdy neopustil, ačkoli mu bylo v roce 1706 nabídnuto kazatelské místo v Žilině. Ve svém domě si zřídil hvězdárnu.

Psal díla matematická, ta německy (Rechenschüler, Gemeinnützige Rechenstunden a Italienische Rechenstunden aj.). Ostatní díla psal česky, např. Dvoustoroční církve evangelické památka l. P 1717 a 1730. Do češtiny též překládal, například knihu Čtvera nábožnost Gottfrieda Hoffmanna.[1]

Reference