Krásnoočko

V oblasti Krásnoočko se v průběhu let objevilo mnoho vyšetřování, diskuzí a debat. Od svého vzniku je Krásnoočko předmětem zájmu nejen na akademické úrovni, ale i ve společnosti obecně. Jeho dopad byl takový, že pronikl do různých aspektů každodenního života, od kultury, politiky, ekonomiky až po technologie. V tomto článku důkladně prozkoumáme význam Krásnoočko, jeho důsledky a jeho vliv v dnešním světě. Od jeho počátků po současnost budeme analyzovat jeho vývoj a jeho roli v současné společnosti.

Jak číst taxoboxKrásnoočko
alternativní popis obrázku chybí
Schematické zobrazení krásnoočka
Vědecká klasifikace
DoménaEukaryota
ŘíšeExcavata
KmenEuglenozoa
Třídakrásnoočka (Euglenoidea)
ŘádEuglenales
ČeleďEuglenaceae
Rodkrásnoočko (Euglena)
Ehrenberg, 1830
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: rody Krásnoočko (květina) Coreopsis a Ascoglena, rovněž česky nazývané krásnoočko.

Krásnoočko (Euglena) je rod jednobuněčných bičíkatých organismů na pomezí mezi prvoky a řasami, dnes však řazený do kmene Euglenozoa, říše Excavata.

Popis

Buňka krásnoočka je kryta jemnou pružnou blanou zvanou pelikula, díky které může krásnoočko měnit svůj tvar. Pohyb mu umožňuje bičík. Prostřednictvím bičíku rychle plave a změnou svého tvaru se dokáže protáhnout mezi překážkami. Blízko místa, ze kterého vyrůstá bičík, má útvar zvaný stigma – červenou světločivnou skvrnu, jejíž pomocí krásnoočko zjišťuje, odkud přichází světlo. Také mají pulzující vakuolu a nacházejí se ve sladkých vodách (často znečištěných).

Když jsou delší dobu ve tmě bez možnosti fotosyntézy, dokážou se živit organickými částicemi.[zdroj?] Krásnoočko se rozmnožuje nepohlavně, dělením na dva nové jedince. Krásnoočka se většinou vyskytují ve znečištěných vodách. Některé taxony jsou schopné žít v biotopech s extrémně nízkým pH, např. Euglena mutabilis Schmitz, se vyskytuje v rašeliništích a rašelinných vodách a také v kyselých biotopech spojených s těžbou.

Význačné druhy

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu krásnoočko na Wikimedia Commons