Katalog Tycho

V dnešním světě je Katalog Tycho tématem, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Ať už kvůli svému historickému významu, jeho dopadu na moderní společnost nebo jednoduše kvůli jeho popularitě, Katalog Tycho je téma, které nenechává nikoho lhostejným. Od svých počátků až po současnost hraje Katalog Tycho zásadní roli v životech lidí, a proto se stále více lidí snaží o tomto fascinujícím tématu dozvědět více. V tomto článku do hloubky prozkoumáme různé aspekty Katalog Tycho, od jeho počátků až po jeho dnešní vliv, abychom objevili jeho skutečný dosah a význam ve společnosti.

Katalog Tycho (TYC), později nazývaný také Tycho-1 katalog (TYC1), obsahuje výsledky astronomického mapování hvězdné oblohy, které provedla astrometrická družice Hipparcos v letech 1989 až 1993.

Publikace výsledků mise Hipparcos v roce 1997 přinesla průlom v oblasti astrometrie:

  • Družice Hipparcos změřila souřadnice hvězd, paralaxy a vlastní pohyby 118 000 hvězd s dosud nevídanou přesností (přibližně 0,003″/rok nebo 0,002″/rok). Tyto údaje byly zahrnuty do Hipparcosova katalogu.
  • Druhý přístroj na palubě družice proměřil 1 058 332 hvězd s přesností ±0,02″. Tyto údaje tvoří základ Tychova katalogu, který je 20–50krát přesnější a obsahuje čtyřikrát více hvězd než dřívější hvězdné katalogy.

V roce 2000 byl zveřejněn Tycho-2 katalog (TYC2), obsahující 2 539 913 hvězd, což zahrnuje 99 % hvězd až do 11. magnitudy. Tyto údaje vycházejí ze stejné datové sady jako původní Tycho katalog.

Tychův katalog je volně dostupný a umožňuje přesné a poloautomatické zaměřování objektů na obloze pomocí dalekohledů a CCD kamer.

Obsah katalogu Tycho

Tychův katalog obsahuje:

  • Polohy hvězd s přesností ±0,02″,
  • Informace o jasnostech hvězd v různých pásmech,
  • Vlastní pohyby hvězd.

Význam názvu

Katalog je pojmenován podle dánského renesančního astronoma Tychona Braheho, který proslul přesnými měřeními poloh hvězd a planet ještě před vynálezem dalekohledu.

Externí odkazy