Kaple svaté Barbory (Ostrava)

V tomto článku se ponoříme do tématu Kaple svaté Barbory (Ostrava), problému, který v poslední době vyvolal zájem a debatu. Kaple svaté Barbory (Ostrava) a jeho implikace v naší společnosti byly diskutovány z různých oblastí, proto je klíčové zabývat se tímto problémem vyčerpávajícím a objektivním způsobem. V tomto směru budeme analyzovat různé aspekty související s Kaple svaté Barbory (Ostrava), prozkoumáme jeho původ, vývoj a dopady v současném kontextu. Podobně se zastavíme u různých úhlů pohledu, které existují kolem Kaple svaté Barbory (Ostrava), s ohledem na názory a argumenty odborníků v této oblasti. V konečném důsledku je cílem tohoto článku osvětlit Kaple svaté Barbory (Ostrava) a nabídnout podrobný a vyvážený pohled, který čtenáři umožní plně porozumět této záležitosti a vytvořit si o ní vlastní úsudek.

Kaple svaté Barbory
Kaple sv. Barbory
Kaple sv. Barbory
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajMoravskoslezský
OkresOstrava-město
ObecPetřkovice
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická církev
Provinciemoravská
Diecézeostravsko-opavská
DěkanátHlučín
FarnostLudgeřovice
Užíváníužívána
ZasvěceníBarbora z Nikomédie
Datum posvěcení4. prosince 1993
Architektonický popis
ArchitektFrantišek Jureček
Stavební slohprůmyslová secese secese
Výstavba80. léta 19. století
Specifikace
Stavební materiálrežné zdivo
Další informace
Kód památky40362/8-2896 (PkMISSezObrWD) (součást památky Důl Anselm)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple svaté Barbory se nachází v areálu Hornického muzea v Ostravě.

Vnitřní výzdoba kaple

Původně byla kaple postavena v centru Ostravy u ulice Českobratrské. Jednalo se o náhradu za zbořenou Foltýnovu kapli, která byla zrušena kvůli expanze zástavby Vítkovic. Její návrh v tehdy moderním stylu průmyslové secese vypracoval František Jureček a realizace proběhla v 80. letech 19. století. Kaple z režného zdiva byla reakcí na příliv dělníků z Polska a Haliče a proto byla zasvěcena polské patronce Panně Marii Częstochowské.

Do roku 1991 kaple postupně chátrala a uvažovalo se i o její demolici. Zásluhou členů Klubu přátel Hornického muzea byla rozmontována, přemístěna a znovu složena v areálu Hornického muzea. Zde byl její interiér doplněn o původní dřevořezbu svaté Barbory z dolu Anselm. Patrocinium kaple bylo změněno na patronku horníků a dne 4. prosince 1993 byla kaple slavnostně vysvěcena.

Literatura

  • JUŘICA, Martin. Ostravské svatostánky. Ostrava: Repronis, 2006. ISBN 80-7329-116-9. S. 25–26. 

Externí odkazy