V dnešním světě je Kapitán (sport) i nadále tématem zájmu, debat a úvah pro mnoho lidí. Jeho význam přetrval v průběhu času a jeho dopad lze vidět v různých kontextech a situacích. Od svého vlivu na společnost až po svůj význam v kultuře, Kapitán (sport) zanechal významnou stopu, která si zaslouží být prozkoumána a analyzována. V tomto článku budeme podrobně zkoumat roli a relevanci Kapitán (sport) s cílem ponořit se hlouběji do jeho významu a pochopit jeho dopad na moderní svět.
Kapitán je v mnoha kolektivních sportech člen družstva vybraný jako jeho představitel. Význam kapitána se v různých sportech liší – někdy se jedná o výlučně čestný titul, v jiných sportech je např. kapitán jediná osoba, která smí jednat s rozhodčími apod. V některých sportech (např. v tenise) se jako nehrající kapitán označuje osoba, která se samotného sportovního klání neúčastní a zastává spíše funkci trenéra. Ve vybíjené má pak kapitán týmu odlišnou herní úlohu od zbytku týmu.
Ve fotbale je jako kapitán předem určen jeden z hráčů na hřišti. Po celou dobu utkání je označen páskou na levém rukávě. Kapitán zastupuje družstvo při komunikaci s rozhodčím a vede družstvo při nástupu na hrací plochu apod. Pokud je vystřídán, jednoho z hráčů na hřišti jmenuje svým zástupcem (a předá mu kapitánskou pásku).
V ledním hokeji je jako kapitán družstva před zápasem určen jeden z hráčů, který je po celou dobu zápasu označen na dresu velkým písmenem C (z anglického captain). Dále pak mohou být nejvýše dva hráči určeni jako zástupci kapitána a označeni na dresu písmenem A (z anglického alternate captain, tj. náhradní/alternující kapitán). Kapitán (nebo některý ze zástupců kapitána, pokud kapitán není v danou chvíli na ledě) zastupuje družstvo při komunikaci s rozhodčími, je jediným hráčem oprávněným na ledě diskutovat s rozhodčím o výkladu pravidel.[1]