Jistebník (nádraží)

V rámci Jistebník (nádraží) dnes najdeme velmi aktuální a zajímavé téma. Toto téma vyvolalo debaty, diskuse a úvahy v různých oblastech, od politiky po vědu, včetně kultury a společnosti obecně. Je to téma, které nás vybízí k zamyšlení nad základními aspekty života, ke zpochybňování našich přesvědčení a hledání odpovědí na otázky, které nás provázejí celou historií. Prostřednictvím tohoto článku se budeme snažit ponořit do Jistebník (nádraží), prozkoumat jeho různé aspekty, analyzovat jeho důsledky a nabídnout kritický a analytický pohled na téma, které se týká nás všech.

Jistebník
Výpravní budova v roce 2012
Výpravní budova v roce 2012
StátČeskoČesko Česko
KrajMoravskoslezský
MěstoJistebník
Souřadnice
Jistebník
Jistebník
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice336545
TraťPřerov–Bohumín
Nadmořská výška230 m n. m.
V provozu od1880
Zabezpečovací zařízeníESA 11
Nástupiště (nástupní hrany)2(3)
Prodej jízdenekAno
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaBariérové WCČekárna pro cestujícíVeřejné parkovištěPlatba v Eurech
Kód památky49796/8-3978 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jistebník (dříve Stiebnig)[1] je železniční stanice na trati Přerov–Bohumín, původní železniční trať společnosti Severní dráhy císaře Ferdinanda (součást II. železničního rychlostního koridoru) v obci Jistebník.

Historie

Výstavba probíhala v roce 1844 do roku 1847. Výstavbu trati řídil Karl Hummel. V letech 1960–1963 byla trať elektrizována.

Výstavba II. koridoru ČD probíhala v letech 1999–2001 a v roce 2012 byl zaveden pravostranný provoz.[2]

Od 29. května 2009 je stanice dálkově řízena z CDP Přerov.[3]

Stanice

Železniční trať v roce 1844 měla jednu kolej. V roce 1880 byla na žádost obcí Jistebník a Košatky zřízena zastávka s malou čekárnou. V roce 1889 se stala stanicí křižovací se čtyřmi kolejemi. V tomto období byla postavena výpravní budova, záchodky (samostatně stojící), zděné skladiště na zboží s odbočnou kolejí, váhou a při zhlavích dřevěné budky stavědel. V roce 1900 byl při severním zhlaví v km 253,3 postaven strážní domek z režného zdiva. V letech 1999 až 2002 byla ve stanici odstraněna budova reléové stanice a na její místo postavena provozní budova, která koresponduje s původními stavbami. Byla postavena z neomítaného cihelného zdiva, obdobných materiálů se použilo k výstavbě výtahových šachet a přístřešků na ostrovních nástupištích.[4]

Výpravní budova

V roce 1889 byla vybudována výpravní budova podle plánu architekta Antona Dachlera. Výpravní budova, která je obdélného půdorysu s postranními dvouosými rizality, je postavena podle typizovaného projektu (Normalplan No 42) z režného cihelného zdiva. Plochy z červeného cihelného zdiva jsou kombinované se světlými prvky vystupujících říms a lizén. Původní okna byla obdélná v šambránách s ušima završená přímým kamenným záklenkem. Vestibul byl průchozí (s pokladním okénkem) a byl i čekárnou III. třídy. I. a II. třída měly společnou čekárnu. V přízemí byla dopravní kancelář, místnost přednosty, c.k. pošta, dělnická kasárna a příslušenství. V patře třípokojový byt a dva dvoupokojové byty s kuchyněmi a společným příslušenstvím na chodbě.[5][6] Výpravní budova byla v roce 1998 prohlášena kulturní památkou České republiky.[7]

Obytný dům

Pro zajištění kvalifikované a spolehlivé pracovní síly a především jejich dosažitelnost byly pro zaměstnance dráhy stavěny obytné domy v blízkosti železnice. V roce 1900 byl postaven podle typizovaného plánu (Normalplan 156 a 157) služební obytný dům pro osm rodin vedle budovy výpravny. Na kamenné podezdívce je postaven patrový dům se středním tříosým rizalitem z režného cihelného zdiva s cihlovými záklenky. V patrech byly tři dvoupokojové byty s kuchyní a jeden jednopokojový byt s kuchyní. Sociální zařízení bylo společné pro každé patro. Vstup byl z přednádraží do chodeb (schodiště) v tříosém rizalitu.[8]

Služby ve stanici

V železniční zastávce jsou cestujícím poskytovány tyto služby: vnitrostátní pokladní přepážka (ČD), možnost platit v eurech, platba platební kartou, bezbariérové WC, čekárna, půjčovna kol ČD Bike, úschovna zavazadel.[9] V blízkosti je veřejné parkoviště a zastávka autobusové dopravy.

Turistické trasy[10]

  • zelená turistická značka zelená turistická trasa vede z Klimkovic (Jodové lázně) přes Jistebník k přehradní nádrži Žermanice
  • modrá turistická značka modrá turistická cesta začíná v Jistebníku vede kolem Jistebnických rybníků a přes Poodří do Suchdolu nad Odrou.

Provoz osobní dopravy

Vlaky ČD na linkách Esko S3, S4 a S8 jsou integrovány v systému ODIS.[11] Ve stanici zastavují osobní vlaky ve směrech Bohumín, Hranice na Moravě, Mošnov, Ostrava Airport, Ostrava hlavní nádraží, Ostrava Kunčice, Ostrava střed, Ostrava-Svinov, Petrovice u Karviné, Studénka, Suchdol nad Odrou a Štramberk.[12]

Odkazy

Reference

  1. BOROVCOVÁ, Alena. Kulturní dědictví Severní dráhy císaře Ferdinanda. Ostrava: NPÚ, ÚPS v Ostravě, 2012. ISBN 978-80-85034-66-0. S. 160. 
  2. Od nového jízdního řádu (9. 12. 2012) zavádí SŽDC na trati Břeclav – Přerov – Bohumín pravostranný provoz. www.szdc.cz . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-17. 
  3. BÉBAR, Zdeněk. Železniční trať z Přerova do Polanky nad Odrou je nově řízena dálkově. Reportér AŽD Praha. 2009, čís. 2. Dostupné online. 
  4. Borovcová ... c.d., s. 136
  5. Borovcová... c.d., s. 35
  6. KREJČIŘÍK, Mojmír. Česká nádraží (Architektura a stavební vývoj) I. díl. Litoměřice: , 2003. 162 s. ISBN 80-902706-7-0, ISBN 80-902706-8-9. S. 75. 
  7. Ústřední seznam kulturních památek České republiky . Praha: Národní památkový ústav . Identifikátor záznamu 162847 : Železniční stanice Jistebník. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ . 
  8. Borovcová ... c.d., s. 57
  9. Jistebník. www.cd.cz . . Dostupné online. 
  10. Jistebník - žst.. www.turistika.cz . 2006-02-14 . Dostupné online. 
  11. Schéma železnice. kodis.cz . . Dostupné online. 
  12. Jistebník - Příjezdy a odjezdy vlaků 2023. Želpage.cz . . Dostupné online. 

Literatura

  • BOROVCOVÁ, Alena. Kulturní dědictví Severní dráhy císaře Ferdinanda. Ostrava : NPÚ, ÚOP v Ostravě
  • 160 let Severní dráhy císaře Ferdinanda. Ostrava 2001

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Jistebník na Wikimedia Commons