Jan Žďárek

V dnešním článku se ponoříme do vzrušujícího světa Jan Žďárek. Od jeho počátků až po jeho dnešní relevanci podrobně prozkoumáme každý relevantní aspekt Jan Žďárek, abychom vám poskytli úplný přehled o tomto tématu. V několika následujících řádcích objevíme hlavní klíčové body, nejnovější trendy a názory odborníků na Jan Žďárek. Doufáme, že vám tímto obsahem poskytneme hluboké a aktuální znalosti o Jan Žďárek, abyste mohli obohatit své znalosti a činit informovanější rozhodnutí na toto téma. Připravte se ponořit se do fascinujícího vesmíru plného nuancí!

prof. RNDr. Jan Žďárek, DrSc.
Narození29. března 1938 (87 let)
Náchod
Národnostčeská
Povoláníentomolog
OceněníČestná medaile Vojtěcha Náprstka (2003)
Cena předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (2017)
Stříbrná medaile předsedy Senátu (2022)
PříbuzníPavel Žďárek[1] (bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Žďárek (* 29. března 1938 Náchod) je český vědec světového významu, entomolog zabývající se zejména fyziologií a etologií hmyzu, pedagog, popularizátor vědy a obhájce důležitosti a krásy hmyzu.

Život

Prof. RNDr. Jan Žďárek, DrSc. se narodil 29. března 1938 v Náchodě.[2]

V rodném městě absolvoval jedenáctiletku, dnešní Jiráskovo gymnázium. Ve volných chvílích se věnoval ochotnickému divadlu.[3]

Po maturitě v roce 1956 z Náchoda odešel do Prahy, kde studoval biologii a chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na zoologii bezobratlých.[4]

Jeho původní vášeň pro taxonomii, ekologii a chování pavouků se postupně přesunula ke hmyzu.[5]

Od počátku šedesátých do konce osmdesátých let 20. století působil na Entomologickém ústavu, kde studoval fyziologii a chování hmyzu, zabýval se zejména výzkumem společenského života včel, čmeláků a mravenců, ale také vývojem a rozmnožováním mouchy tse-tse.

V roce 1968 obhájil doktorskou práci o rozmnožovacím chování ploštice ruměnice pospolné a její hormonální regulaci. Zaměření této práce definovalo jeho pozdější vědecké zájmy: etologie hmyzu a studium fyziologie, zejména hormonů a jejich vlivu na chování a vývoj.

V letech 1968 až 1970 absolvoval stáž na University of Illinois ve Spojených státech amerických, v laboratoři prof. Gottfrieda Fraenkela, jednoho ze zakladatelů hmyzí endokrinologie. Při svém pobytu na této postdoktorské stáži se seznámil s klíčovým tématem své budoucí práce, fyziologií chování a vývoje kruhošvých much.

Po návratu pokračoval v práci na Entomologickém ústavu Akademie věd, kde posléze vedl oddělení hmyzí fyziologie.

Jako hostující profesor v sedmdesátých až devadesátých letech 20. století působil a přednášel na University of Illinois, University of Massachusetts, Ohio State University a Texas A&M University.[6]

Od roku 1986 také pracoval v laboratoři chemické ekologie hmyzu Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, kde si osvojil chemickou komunikaci hmyzu.

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích přednášel smyslovou fyziologii a etologii hmyzu.

V roce 1994 byl jmenován docentem v oboru entomologie na Univerzitě Karlově a tamtéž v roce 2003 také profesorem.

V roce 2007 byl při založení Biologického centra Akademie věd ČR a stal se členem první rady této instituce.[7]

Dílo

Zabýval se zrakovým orientačním chováním hmyzu, reprodukční fyziologií a svým klíčovým tématem larválního, puparičního a eklosního chování much a jejich hormonální a neurohormonální regulace, a také úlohou juvenilního hormonu v regulaci vývoje a rozmnožování hmyzu. V pozdějších fázích se pak u rozmanitých hmyzích modelů věnoval feromonům a čichové komunikaci jako klíčovému smyslovému kanálu, jímž hmyz poznává svět.[8]

Mnoho svých pozorování uplatnil v aplikovaných projektech s cílem usnadnit soužití lidí s hmyzem, například prováděl výzkum aplikovaného potenciálu juvenilních hormonů a jejich syntetických analogů a využití hmyzích feromonů pro monitoring a regulaci škůdců, jako např. bekyně mnišky, obaleče modřínového, několika druhů zavíječů či květopasa jabloňového.

Výsledky svého výzkumu publikoval ve více než stovce prací v mezinárodních vědeckých časopisech a sbornících.[9]

V roce 1968 na Evropském arachnologickém kongresu v Paříži prezentoval kanibalismus pavouků, který objevil spolu se svou manželkou[10]

Podílel se na objevení pupariačního faktoru much.[11]

V zahraničí se účastnil několika projektů podporovaných americkou agenturou NIH a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni[12][13], zaměřených na výzkum mouchy tse-tse. Byl v Keni, Etiopii, Tanzanii, Zanzibaru, JAR, Botswaně, Namibii a Zimbabwe. Přispěl k mezinárodnímu projektu vypouštění sterilních samců bodalky tse-tse a objevení "porodního hormonu" u živorodých bodalek tse-tse.[10]

Zasloužil se o objev antimikrobiálních peptidů larev bzučivek a látky lucifensin, která při poranění ochrání ránu před infekcí.

V 90. letech 20. století se profesor Jan Žďárek začal věnovat popularizaci entomologie a hmyzích témat. Postupně se podílel na rozhlasových a televizních seriálech a pořadech, novinových článcích a rozhovorech, recenzoval domácí a zahraniční knihy s biologickou tematikou nebo tyto knihy překládal.

Je autorem populárně naučných knih o hmyzu, například:

  • Neobvyklá setkání (1980)
  • How Animals Communicate (1987)
  • Proč vosy, včely, čmeláci, mravenci a termiti…? aneb Hmyzí státy (1997)
  • Hmyzí rodiny a státy (2013)
  • Ohroženi hmyzem? (2021)[14]

Ocenění

Prof. RNDr. Jan Žďárek, DrSc. za svou celoživotní vědeckou a popularizační činnost získal řadu ocenění, včetně ceny kolegia Akademie věd, Československého rozhlasu, nakladatelství Panorama (1980) nebo vydavatelství Academia (2013).

V roce 1998 mu nadace Český literární fond a nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových" udělily cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu za jeho knižní práci roku 1997 "Proč vosy, včely, čmeláci, mravenci a termiti...? aneb Hmyzí státy".[15]

Patřil vůbec k prvním vědcům, kterým byla udělena čestná medaile Vojtěcha Náprstka zřízená dne 6. června 2002[16] Akademickou radou Akademie věd ČR k ocenění dlouholeté, systematické a cíleně vedené činnosti v popularizaci vědeckých poznatků.[17]

V roce 2004 mu bylo uděleno čestné členství České a Slovenské etologické společnosti.[18]

V roce 2014 mu na návrh rektora Univerzity Karlovy nadace Český literární fond a nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových" udělily cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu za jeho knižní práci roku 2013 "Hmyzí rodiny a státy".[19]

V roce 2017 mu místopředseda vlády Pavel Bělobrádek udělil Cenu předsedy Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace za propagaci a popularizaci vědy.[20][21]

V roce 2021 mu byl udělen titul čestný člen České společnosti entomologické.[6]

Za knihu "Ohroženi hmyzem?" byl v roce 2022 oceněn cenou Magnesia Litera v kategorii naučná literatura.[22]

V roce 2022 mu byla udělena Stříbrná pamětní medaile předsedy Senátu Parlamentu ČR.[23]

Reference

  1. Sylvia. Česká společnost ornitologická. Dostupné online.
  2. Žďárek, Jan, 1938- - Portaro - katalog knihovny. katalog.mendelu.cz . . Dostupné online. 
  3. Almanach 100 let - RNDr. Jan Žďárek. vz.gymnachod.cz . . Dostupné online. 
  4. Entomolog Prof. RNDr. Jan Žďárek, DrSc. — PORT. www.ceskatelevize.cz . Česká televize . Dostupné online. 
  5. DAVID SOMMER, JAN ŠUMPICH, ROBERT HANUS, JAN LIŠKA. Ivo Novák a Jan Žďárek čestnými členy České společnosti entomologické. Živa 6/2021. S. 179 (CLXXIX). Dostupné online. 
  6. a b Živa – Ivo Novák a Jan Žďárek čestnými členy České společnosti entomologické (David Sommer, Jan Šumpich, Robert Hanus, Jan Liška). ziva.avcr.cz . . Dostupné online. 
  7. BIOLOGICKÉ CENTRUM AV ČR, v. v. i. | Entomolog Jan Žďárek byl oceněn za popularizaci vědy. www.bc.cas.cz . . Dostupné online. 
  8. JAN ŽĎÁREK's research while affiliated with The Czech Academy of Sciences and other places . . Dostupné online. 
  9. MATYÁŠ, Josef. Bez hmyzu bychom vymřeli. Lidové noviny. 2021-02-24, s. 14. Dostupné online. 
  10. a b VRTIŠKOVÁ NEJEZCHLEBOVÁ, Lenka. Ze života hmyzu v totalitě pudů. Rozhovor s Janem Žďárkem. . Praha: Časopis Téma, 2016-08-01 . Dostupné online. 
  11. Pokus o nahlédnutí do "černé schránky" hmyzího mozku:. www.csets.sk . . Dostupné online. 
  12. BROŽ, Jaroslav. Mezinárodní konference Společnosti pro biblickou literaturu (SBL) a Evropské asociace biblických studií (EABS) 6.–10. 7. 2014 ve Vídni. AUC THEOLOGICA. 2015-06-04, roč. 5, čís. 1, s. 169–170. Dostupné online . ISSN 2336-3398. doi:10.14712/23363398.2018.38. 
  13. Hmyz vymírá. Dokud bude výhodnější pěstovat řepku, nic se nezmění, říká entomolog. Aktuálně.cz . Economia, 2022-04-05 . Dostupné online. 
  14. Rozmanitý svět hmyzu – iLiteratura.cz. iLiteratura . . Dostupné online. 
  15. Významné ocenění ediční a popularizační činnosti. Akademický bulletin č. 6 . Akademie věd ČR, 1998-06-18 . Dostupné online. 
  16. Čestná medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy - Akademie věd České republiky. www.avcr.cz . . Dostupné online. 
  17. Udělené čestné medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy - Akademie věd České republiky. www.avcr.cz . . Dostupné online. 
  18. Prof. RNDr. Jan Žďárek, CSc.. Správy ČSEtS č. 18 (str. 10-12.) . Česká a slovenská etologická společnost, 2005 . Dostupné online. 
  19. Výroční zpráva za rok 2014 . Nadace Český literární fond, 2014 . Dostupné online. 
  20. ENTOMOLOGICKÝ ÚSTAV | Entomolog Jan Žďárek byl oceněn za popularizaci vědy. www.entu.cas.cz . . Dostupné online. 
  21. ÚOCHB. Jan Žďárek oceněn za popularizaci. ÚOCHB . . Dostupné online. 
  22. Spolek Litera gratuluje vítězům a děkuje partnerům . Spolek Litera, 2022 . Dostupné online. 
  23. Stříbrné medaile předsedy Senátu. Seznam oceněných od roku 2012 . Praha: Senát Parlamentu ČR . Dostupné online.