Hmat

V dnešním článku se ponoříme do fascinujícího světa Hmat. Ať už je váš zájem nebo předchozí znalosti o tomto tématu jakékoli, jsme si jisti, že najdete nové a relevantní informace, které obohatí vaše porozumění. Od jeho počátků až po jeho současnou relevanci prozkoumáme všechny důležité aspekty a poskytneme vám zajímavá fakta a fakta, která vás povzbudí k dalšímu učení a objevování více o Hmat. Připravte se ponořit se do vzrušující a obohacující cesty!

hmatu se užívá při čtení Braillova písma

Hmat je fyzický vjem, tradičně řazený mezi pět smyslů. Ve skutečnosti je hmat spíše soubor několika různých smyslů, které pomocí receptorů v kůži umožňují získávat vjemy z bezprostředního okolí: o tlaku - merkelova buňka, bolesti - nociceptor, chladu - krauseovo tělísko, teplotě - ruffiniho tělísko, vibracích. Souhrnně se tyto stimulace nazývají taktilní kontakt.[1]

Hmatové receptory

Hmatové receptory jsou po pokožce rozprostřeny s různou hustotou: Nejméně jich je na zádech, naopak hmatově nejcitlivější jsou konečky prstů, špička jazyka a genitálie. Hustoty receptorů po těle se liší řádově.

Čtení hmatem

Slepí lidé nemohou číst zrakem, proto se učí zvláštní abecedu z vyvýšených bodů, zvanou Braillovo písmo: Skupiny výstupků nahmatávají špičkami prstů.

Odkazy

Reference

  1. KŘIVOHLAVÝ, Jaro. Jak si navzájem lépe porozumíme. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1988. Kapitola Haptika - kouzlo podání ruky a bezprostředního dotyku, s. 55. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu hmat na Wikimedia Commons

Literatura