V dnešní době je Hjakutakeova kometa tématem, které ve společnosti nadále vyvolává zájem. Ať už kvůli své relevanci dnes nebo svému dopadu na historii, Hjakutakeova kometa se stal referenčním bodem pro pochopení různých aspektů každodenního života. V tomto článku podrobně prozkoumáme různé dimenze Hjakutakeova kometa, od jeho původu až po jeho vliv na současnou společnost. Prostřednictvím hluboké a podrobné analýzy zjistíme, jak Hjakutakeova kometa utvářel způsob, jakým interagujeme se světem kolem nás, a jaká je jeho role při utváření naší budoucnosti.
Hjakutakeova kometa (obecné označení je C/1996 B2) byla objevena 31. ledna 1996 amatérským astronomem Júdži Hjakutakem (百武 裕司, 1950 - 2002) z Japonska. Kometa přezdívaná též jako Velká kometa roku 1996 ("The Great Comet of 1996 ") prolétla v těsné blízkosti Země v březnu roku 1996 a jednalo se o nejbližší setkání s kometou za předchozích 200 let. Kometa Hjakutake byla na noční obloze velmi jasná, viditelná lidským okem a pozorovatelná po téměř celém světě. Kometa Hjakutake předcházela v té době již známé kometě Hale–Bopp, která v té době vstupovala do vnitřní sluneční soustavy.
Hjakutake je neperiodická kometa. Před jejím nedávným průletem sluneční soustavou byl její oběh o délce 17000 let, ale gravitační perturbace způsobené velkými planetami zvýšily a pozměnily předešlou periodu oběhu na 70000 let.
Vědecké pozorování komety vedlo k několika objevům. Jeden z objevů byla první detekce rentgenového záření vycházejícího z komety, kdy se předpokládala příčina solárním větrem a interakcí mezi částicemi radiačního záření Slunce s neutrálními atomy v koma obklopující Hjakutake. Sonda Ulysses prošla ohonem komety ve vzdálenosti více než 500 milionů km (3,3 AU, nebo také 3 x 108 mil) od jádra, při průletu odhalila u komety Hjakutake, že za sebou zanechává nejdelší ohon ze známých komet.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Comet Hyakutake na anglické Wikipedii.