Fierljeppen

V tomto článku důkladně prozkoumáme téma Fierljeppen a všechny jeho důsledky. Od jeho počátků až po jeho dnešní dopad se ponoříme do vyčerpávající analýzy, která pokryje všechny relevantní aspekty. Ať už je Fierljeppen osoba, historická událost, společenský fenomén nebo jakékoli jiné zajímavé téma, naším cílem je poskytnout úplný a podrobný přehled, který uspokojí zvědavost našich čtenářů. V tomto směru se ponoříme do různých aspektů, které charakterizují Fierljeppen, od jeho vlivu na společnost až po jeho relevanci v současném panoramatu. Není pochyb o tom, že Fierljeppen vzbuzuje široký zájem, a proto navrhujeme nabídnout hluboký a odhalující pohled, který nám umožní pochopit jeho skutečný rozsah.

Soutěžící ve fierljeppenu

Fierljeppen nebo také polsstokverspringen je fríský národní sport, podobný skoku o tyči. Úkolem závodníka je skočit co nejdále pomocí dlouhého bidla. Sport se vyvinul z potřeby místních obyvatel překonávat četné vodní kanály. Poprvé je doložen ve 12. století, první oficiální soutěž se konala v srpnu 1767.[1]

Tyč na fierljeppen je dlouhá osm až třináct metrů a na spodním konci je opatřená destičkou proti zaboření do bahna. Původně se vyráběla ze dřeva, od roku 2006 se používají tyče z karbonových vláken. Závodník se rozběhne, vyskočí na tyč zaraženou v nádrži s vodou, vyšplhá na její vrchol a překotí se s ní vlastní vahou do písčitého doskočiště.

Světový rekord ve skoku do dálky je 22,21 m a vytvořil ho v roce 2017 Jaco de Groot.[2]

Odkazy

Reference

  1. Společnost pro nizozemskou a vlámskou kulturu Ne-Be. www.ne-be.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-09. 
  2. Neznámé sporty: extrémní skokani o tyči létají do dálky 20 metrů. iDNES.cz . 2019-06-07 . Dostupné online. 

Externí odkazy