Eva Fraňková

V dnešním článku budeme hovořit o Eva Fraňková. Eva Fraňková je téma, které upoutalo pozornost lidí po celém světě, vzbuzuje velký zájem a vyvolává četné debaty. Od svého vzniku je Eva Fraňková předmětem studia a výzkumu, což přináší důležité pokroky v našem chápání tohoto tématu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Eva Fraňková, analyzujeme jeho dopad na společnost, jeho vývoj v čase a možné budoucí důsledky. Jsme nadšeni, že se můžeme ponořit do tohoto fascinujícího světa a dozvědět se více o Eva Fraňková.

Mgr. Eva Fraňková, Ph.D.
Narození6. března 1982 (43 let)
Československo Písek
BydlištěBrno
VzděláníMasarykova univerzita v Brně
Alma materKatedra environmentálních studií Masarykova univerzita v Brně
Povoláníekologická ekonomka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Eva Fraňková (* 6. března 1982, Písek) je ekologická ekonomka, dlouhodobě se zabývá výzkumem alternativních ekonomických praktik, eko-sociálního podnikání, obecněji tématem místní produkce a spotřeby a konceptem udržitelného nerůstu.

Akademické působení

Eva Fraňková vystudovala biologii na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, později navázala studiem na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V současnosti[kdy?] působí jako odborná asistentka na této katedře.[1] Společně se svou pedagožkou a mentorkou, bioložkou a ekonomkou Naďou Johanisovou realizovala v minulosti několik výzkumných projektů, např. projekt Formy a hodnoty alternativních ekonomických praktik v České republice.[2]

Sociální iniciativy

Odborně i v praxi se věnuje konceptu nerůstu, je součástí českého nerůstového hnutí.[3] O nerůstových tématech publikuje akademické i popularizační články, například v Czech Journal of International Relations[4] nebo v A2larmu, a je zvána do pořadů, jako DVTV, Stream a dalších.[5] Věnuje se také souvisejícím tématům ekonomické lokalizace, sociálního podnikání, udržitelného rozvoje, komunitních zahrad nebo lokální měny. Jako lektorka a mentorka spolupracuje také se spolkem NaZemi.[6]

Publikace (výběr)

  • FRAŇKOVÁ, Eva. Nerůstový byznys? Proč a jak by se oxymorón měl proměnit v samozřejmost. In Čas : dorůst. O dobrém životě dostupném pro všechny v rámci planetárních limitů. Brno: Rosa-Luxemburg-Stiftung, 2022, s. 98-107. ISBN 978-80-908484-5-0.
  • KALLIS, Giorgos. Na obranu nerůstu. Fraňková, Eva a Fialová, Věra (Překladatelé). Praha: Neklid, 2022, 439 s. ISBN 978-80-908247-8-2.
  • JOHANISOVÁ, Naděžda, Lucie SOVOVÁ a Eva FRAŇKOVÁ. Eco-social enterprises: ethical business in a post-socialist context. In J.K. Gibson-Graham, Kelly Dombroski, eds. The Handbook of Diverse Economies. Cheltenham: Edward Elgar Publishing, 2020, s. 65-73. ISBN 978-1-78811-995-5.
  • JOHANISOVÁ, Naděžda a Eva FRAŇKOVÁ. Jak scelit pukající svět : Energie, příroda, kapitalismus a "jiné" ekonomiky. In Pavel Barša, Martin Dokupil Škabraha. Za hranice kapitalismu. 1. vyd. Praha: Rybka Publishers, 2020, s. 175-196. ISBN 978-80-87950-74-6.
  • FRAŇKOVÁ, Eva. Lokální ekonomiky v souvislostech aneb Produkce a spotřeba z blízka. 1. vyd. Brno: Masarykova Univerzita, 2015, 218 s. ISBN 978-80-210-7740-9

Odkazy

Reference

  1. Mgr. Eva Fraňková, Ph.D. – Základní údaje. Masarykova univerzita . . Dostupné online. 
  2. Formy a hodnoty alternativních ekonomických praktik v České republice. Masarykova univerzita . . Dostupné online. 
  3. Současný systém má zásadní problémy. Bavme se o tom, jestli je potřeba mít se pořád lépe. : Dostupné online. 
  4. Vol. 59 No. 2 (2024). cjir.iir.cz. Dostupné online . (anglicky) 
  5. Směr konkrétní utopie. www.advojka.cz . . Dostupné online. 
  6. JESTŘÁBEK, Martin. EVA FRAŇKOVÁ . 2022-04-22 . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy