Džidóka

V dnešním světě se Džidóka stalo tématem velkého významu a zájmu širokého spektra společnosti. Na osobní i profesní úrovni má Džidóka významný dopad na naše životy. Abychom tomuto fenoménu lépe porozuměli a nabídli širokou a podrobnou vizi, v tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Džidóka. Od jeho počátků až po jeho vliv na současnost, včetně budoucích důsledků, se ponoříme do vyčerpávající analýzy, která se snaží toto velmi důležité téma objasnit. Doufáme, že prozkoumáním relevantních studií, posudků a dat poskytneme komplexní a obohacující pohled na Džidóka, který mohou naši čtenáři považovat za užitečný a poučný.

Džidóka (jap. 自働化) je autonomní kontrola výrobních defektů. Jde o jeden ze základních pilířů výrobního systému Toyota (TPS) a principů štíhlé výroby. Zajišťuje, že se vadné výrobky nikdy nedostanou do následujícího výrobního procesu a nemohou jej tak narušit.

Systém je také někdy označován jako "autonomace" a lze jej popsat jako "inteligentní automatizaci" či "automatizaci s lidským prvkem".[1] Jde o systém kontroly kvality při uplatnění následujících čtyř principů:[2]

  1. Zjištění defektu či závady.
  2. Zastavení provozu.
  3. Okamžitá náprava závady.
  4. Prozkoumání příčiny a zavedení preventivních opatření.

Reference

  1. Toyota Production System, Taiichi Ohno, Productivity Press, 1988, s. 6
  2. Lean Manufacturing, Kaizen, Kanban, Just In Time Articles. web.archive.org . 2011-07-14 . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-07-14. 

.