V tomto článku prozkoumáme a analyzujeme různé aspekty související s Dekolonizace Afriky. Od jeho původu a historie až po jeho význam dnes, přes jeho dopady na společnost a jeho vliv v různých oblastech každodenního života. V tomto smyslu se ponoříme do hloubky do Dekolonizace Afriky, abychom porozuměli jeho důležitosti a důsledkům a také se zamysleli nad jeho rolí v dnešním světě. Prostřednictvím podrobné a vyčerpávající analýzy se budeme snažit toto téma osvětlit a nabídnout čtenáři obohacující pohled.
Dekolonizace Afriky je název pro historické údobí a společenské hnutí v Africe po druhé světové válce. Jednalo se o postupné vyhlášení nezávislosti v britských, portugalských, francouzských a belgických koloniích a proces vzniku či vyhlášení samostatných, nezávislých států.[1] Jednalo se o součást celosvětového fenoménu osamostatňování kolonií evropských velmocí.[2]
Po druhé světové válce koloniální mocnosti počítaly dále s hospodářskou úlohou svých kolonií zejména v otázce přírodního bohatství. Úlohu kolonií spatřovaly také ve funkci určité protiváhy k Sovětskému svazu a jeho spojencům. Po válce dále také sílil odpor vůči kolonialismu, navíc se ukázalo, že kolonie už nemohou plnit svou úlohu pro své koloniální mateřské země.[3] Nadále již také byla neudržitelná role afrických kolonií jako jakýchsi "vedlejších, primitivních národů na jiném kontinentě".[2] Hlavní období dekolonizace probíhalo od roku 1955 do roku 1975, nejsilněji v roce 1960 (Rok Afriky). Později rovněž rostl počet členských států OSN z řad afrických zemí.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Деколонизација Африке na srbské Wikipedii.