DNáza

Tento článek se bude věnovat tématu DNáza, které bylo předmětem zájmu a debat v různých oblastech. DNáza vzbudil zájem odborníků i laické veřejnosti díky své relevanci a dopadu v různých oblastech. V průběhu historie byl DNáza předmětem studia a analýzy, což nám umožnilo ponořit se hlouběji do jeho významu a významu. V tomto smyslu je nezbytné ponořit se do různých přístupů a perspektiv, které kolem DNáza existují, abychom pochopili jeho důležitost a přínos v oblasti, ve které působí. Tento článek si klade za cíl poskytnout širokou a podrobnou vizi DNáza, poskytuje prvky, které obohacují znalosti a podporují kritickou a reflektivní analýzu tohoto tématu.

DNáza; tato je konkrétně schopná štěpit DNA na povel od kaspáz, tedy enzymů ovládajících apoptózu

DNáza čili deoxyribonukleáza je hydrolytický enzym (tedy hydroláza a konkrétně nukleáza), který je schopen štěpit molekuly deoxyribonukleové kyseliny (DNA) na malé oligonukleotidy nebo přímo jednotlivé deoxyribonukleotidy. Enzymaticky působí DNázy na fosfodiesterových vazbách mezi sousedícími deoxyribózami.[1]

Zahrnují exodeoxyribonukleázy, které štěpí vlákno DNA pouze od kraje a endodeoxyribonukleázy, jež štěpí vlákno kdekoliv.

Odkazy

Reference

  1. ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. : Oxford University Press, 2006. 

Související články