V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa CSI efekt. Od jeho počátků až po současnost a dopad na společnost prozkoumáme všechny relevantní aspekty související s CSI efekt. Budeme analyzovat jeho vliv v různých oblastech, stejně jako názory a hodnocení odborníků v oboru. Stejně tak se ponoříme do jeho historické relevance a jeho budoucí projekce, abychom pochopili jeho význam v současném panoramatu. Doufáme, že tento článek je poučný a obohacující pro každého, kdo má zájem dozvědět se více o CSI efekt.
CSI efekt (též CSI syndrom) je popisován jako negativní působení kriminálních televizních seriálů na činnost orgánů činných v trestním řízení. Efekt je pojmenován podle série CSI stanice CBS – CSI: Crime Scene Investigation (Kriminálka Las Vegas), CSI: Miami (Kriminálka Miami) a CSI: NY (Kriminálka New York).
V praxi se obvykle projevuje tak, že kriminalističtí technici přebírají špatné návyky, které předvádí seriálový hrdina, např. odebírají vzorky na zcela nevhodných místech nebo nedodržují základní pravidla pro práci s biologickými stopami (např. pracují bez roušky a rukavic). CSI syndrom postihuje i soudce a státní zástupce, ti pak např. nereálně očekávají, že svědci si dokonale pamatují události, nepředpokládají omylnost experta a očekávají, že místo činu bylo ohledáno zcela bez chyb a přehlédnutí.