V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Britský kanál. Ať už se chcete dozvědět více o Britský kanál, nebo jen hledáte aktuální informace k tomuto tématu, tento článek si klade za cíl poskytnout vám všechny potřebné informace. Prozkoumáme nejdůležitější aspekty související s Britský kanál, od jeho původu a historie až po jeho dnešní význam. Bez ohledu na to, zda jste odborníkem na toto téma nebo jste prostě zvědaví, jsme si jisti, že tento článek bude pro vás zajímavý a obohacující.
Britský kanál (rusky Британский канал)[1] je průliv v západní části souostroví Země Františka Josefa v Archangelské oblasti v Rusku. První zprávu o něm podala výprava Benjamina Leigha Smithe v roce 1880.
Britský kanál odděluje nejzápadnější skupinu ostrovů od zbytku souostroví Země Františka Josefa. Na severu začíná průliv v moři královny Viktorie,[2] odkud pokračuje jihozápadním směrem. Odděluje Jiřího zemi na západě od menšího Koetlitzova a Hookerova ostrova na východě a Luigiho ostrova na severovýchodě. Asi ve dvou třetinách délky Jiřího země v jihozápadním směru se kanál dělí na dva menší průlivy. De Bruyneův průliv se odklání k jihovýchodu a odděluje od sebe Hookerův ostrov a ostrovy Bruceův a Northbrookův, zatímco průliv Nightingaleové pokračuje dál podél pobřeží Jiřího země, načež ústí do Barentsova moře.
V oblasti mezi Koetlitzovým ostrovem a Jiřího zemí dosahuje Britský kanál své nejvyšší hloubky 522 m.[3]
V tomto článku byly použity překlady textů z článků British Channel na anglické Wikipedii, Canale Britannico na italské Wikipedii a Британский канал na ruské Wikipedii.