V rozsáhlém světě Benzofenon existuje nespočet aspektů, které si zaslouží být prozkoumány a analyzovány. Ať už z pohledu odborníka v oboru nebo z vize prostého nadšence, Benzofenon nabízí nekonečné možnosti, jak se ponořit do jeho různých aspektů. V tomto článku se ponoříme do fascinujícího vesmíru Benzofenon, prozkoumáme jeho původ, jeho dopad na společnost a jeho možné důsledky pro budoucnost. Připojte se k nám, když se ponoříme do vzrušujícího světa Benzofenon a objevíme vše, co tento koncept nabízí.
Benzofenon neboli difenylketon je organická sloučenina se vzorcem (C6H5)2CO, zkracovaným též jako Ph2CO. Široce se používá jako stavební blok v organické chemii, zejména jako prekurzor pro diarylketony.
Benzofenon lze použít jako fotoiniciátor ve směsích vytvrzovaných ultrafialovým zářením, například v inkoustech a nátěrech v tiskařském průmyslu. Benzofenon chrání vůně a barvy před působením ultrafialového záření na výrobky jako parfémy nebo mýdla. Pro ochranu před ultrafialovým zářením ho lze také přidávat do plastových obalů. To umožňuje bez problémů používat průhledné obaly i v případech, kdy by bylo jinak nutné použít neprůhledný či tmavý obal.
Patří také mezi UV filtry používané v opalovacích krémech.[1]
Benzofenon lze připravovat reakcí benzenu s tetrachlormethanem s následnou hydrolýzou vznikajícího difenyldichlormethanu,[2] nebo Friedelovou-Craftsovou acylací benzenu benzoylchloridem za přítomnosti Lewisovy kyseliny (např. chloridu hlinitého) jako katalyzátoru. Průmyslově se používá vzdušná oxidace difenylmethanu katalyzovaná mědí.[3]
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikovala benzofenon jako možný karcinogen pro člověka a zařadila ho do skupiny 2B.[4]
Benzofenon je endokrinní disruptor schopný navázání na pregnanový X receptor (PXR)[5].
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Benzophenone na anglické Wikipedii.