Anarchistický černý kříž

V dnešním světě hraje Anarchistický černý kříž důležitou roli ve společnosti. Od svého dopadu na každodenní životy lidí až po jeho vliv na politiku a ekonomiku se Anarchistický černý kříž ukázalo být dnes velmi aktuálním tématem. V průběhu let se o Anarchistický černý kříž a jeho dopadu na různé aspekty života široce diskutovalo. Tento článek se snaží analyzovat význam Anarchistický černý kříž a jeho vliv na současnou společnost, stejně jako jeho vývoj v čase. Budou se zabývat různými pohledy a názory na Anarchistický černý kříž s cílem poskytnout ucelenou a obohacující vizi na toto téma.

Tradiční symbol Anarchistického černého kříže

Anarchistický černý kříž (anglicky: Anarchist Black Cross; ABC) je mezinárodní síť autonomních skupin anarchistů,[1] jejichž hlavním účelem je zajišťování podpory anarchistickým politickým vězňům a zviditelňování jejich případů. Je často dávána do kontrastu s Amnesty International, jež se zabývá především podporou vězňů svědomí a odmítá hájit osoby obviněné z podpory násilí.

Historie

Anarchistický černý kříž začínal jako Anarchistický červený kříž odštěpením se od Politického červeného kříže organizovaným na pomoc politickým vězňům v carském Rusku.

Myšlenka Anarchistického černého kříže ožila v 60. letech 20. století ve Velké Británii s cílem poskytovat podporu anarchistickým vězňům ve Španělsku pod vládou Francisca Franca. Dalším významným momentem při šíření skupin Černého kříže napříč světem byla policejní vražda italského anarchisty Giuseppe Pinelliho[2]. Od 60. let se Anarchistický černý kříž rozšířil do celé řady zemí, kde se věnuje boji se státní represí vůči anarchistickému hnutí.

V 2024 byl Anarchistický černý kříž označen jako „nežádoucí organizace“ v Rusku[3].

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anarchist Black Cross na anglické Wikipedii.

  1. What is the Anarchist Black Cross? . Chicago Anarchist Black Cross . Dostupné online. (anglicky) 
  2. Náhodná smrt anarchisty . Anarchistická federace . Dostupné online. 
  3. «Федерацию анархического черного креста» признали «нежелательной организацией». OVD-Info. 2024-02-19. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2024-02-19. (rusky) 

Externí odkazy