Šebestián (probošt)

Téma var1 je předmětem zájmu a debat již dlouhou dobu. Bez ohledu na to, zda se jedná o historické téma, veřejnou osobnost nebo relevantní událost, var1 upoutal pozornost mnoha lidí při různých příležitostech. V průběhu let byl var1 předmětem výzkumu, úvah a analýz, generujících nekonečné názory, teorie a různé perspektivy. V tomto článku prozkoumáme do hloubky dopad a relevanci var1 v různých kontextech, stejně jako jeho důsledky dnes.

Jeho proboštská Milost
Šebestián
5. probošt litoměřický
Církevřímskokatolické
Diecézepražská
Období služby11391146
PředchůdceBeneda
NástupceHroznata
Osobní údaje
Datum úmrtí1146
Místo úmrtíČeské království
Povolánířímskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šebestián byl původně dvorním kaplanem u pražského knížecího dvora. Roku 1139 se stal v pořadí 5. proboštem kapituly sv. Štěpána v Litoměřicích.

Život

Karel Jaromír Erben sice uvádí Šebestiána jako litoměřického děkana, ale dignita kapitulní děkanství (děkan kapituly) byla založena až 200 let po smrti Šebestiánově. Ohledně Šebestiánova působení u pražského knížecího stolce panuje domněnka, že původně byl pražským kanovníkem, avšak po příjezdu papežského legáta kardinála Guida v roce 1142 ztratil prebendu, protože byl „laik a ženatý“. Legát Guido – budoucí papež Celestýn II. – totiž přicestoval do Českých zemí z důvodu prosazení kněžského celibátu. Po pravděpodobném pokání byl Šebestián vysvěcen na kněze a stal se litoměřickým proboštem. Existuje také listina, která jej uvádí jako svědka mezi lety 11461148. Za rok úmrtí se však většinou považuje rok 1146.

Odkazy

Literatura

Externí odkazy

Předchůdce:
probošt Beneda
Znak z doby nástupu 5. probošt litoměřické kapituly
11391146
Znak z doby konce vlády Nástupce:
probošt Hroznata