V dnešním světě je Šaronská planina velmi aktuální téma a diskuse ve všech oblastech. Význam Šaronská planina nabývá ve společnosti stále více na váze, protože jeho dopad je evidentní v různých kontextech. Od politiky po vědu byl Šaronská planina předmětem analýz a diskuzí, které generovaly různé pozice a názory na tuto záležitost. V tomto článku se ponoříme do tématu Šaronská planina, prozkoumáme jeho důsledky, jeho vývoj v čase a jeho relevanci dnes.
Šaronská planina či Šaronova planina (hebrejsky: שָּׁרוֹן, Šaron) je severní polovina pobřežní planiny v Izraeli. Jejím největším městem je Netanja.
Planina se nachází mezi Středozemním mořem na západě a Samařskými kopci na východě. Táhne se od Haify a hory Karmel na severu, až po řeku Jarkon na jihu, která protéká Tel Avivem. Planina zasahuje celkem do tří izraelských distriktů, konkrétně do haifského, centrálního a telavivského. Protékají jí četné sezónní vodní toky, například vádí Nachal Poleg.
Šaronská planina je zmíněna v Bibli. Ve starověku byla planina z části úrodná a zalidněná, ale během středověku byla opuštěná a stala se bažinatou. Počátkem 20. století byla odvodněna a vysušena sionistickými pionýry, kteří tuto oblast osídlili.[1] V roce 2008 to byla nejhustěji zalidněná oblast v Izraeli.[2] Téhož roku zde žilo 1 131 600 obyvatel[3], (85.3% Židé a 14.6% Arabové).
města | oblastní rady |
---|---|
|
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sharon plain na anglické Wikipedii.