V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Úmluva o právním postavení uprchlíků, prozkoumáme jeho původ, jeho dopad na společnost a jeho význam dnes. Od svých prvních projevů až po vývoj v průběhu času zanechal Úmluva o právním postavení uprchlíků nesmazatelnou stopu v různých aspektech každodenního života. V tomto smyslu budeme pečlivě analyzovat různé aspekty, které činí Úmluva o právním postavení uprchlíků tématem univerzálního zájmu, a také důsledky, které má v různých kontextech a kulturách. Nezáleží na tom, zda jste odborníkem na toto téma nebo teprve začínáte objevovat jeho důležitost, tento článek vám poskytne úplný a obohacující pohled na Úmluva o právním postavení uprchlíků.
Úmluva o právním postavení uprchlíků, někdy zvaná též Ženevská úmluva o uprchlících, je multilaterální mezinárodní dohoda vypracovaná na půdě Organizace spojených národů v roce 1951. Definuje, kdo je uprchlík, a stanoví práva jednotlivců, kteří hledají a získají azyl, a povinnosti národů, které azyl udělují. Úmluva také stanoví, kteří lidé nemají nárok na status uprchlíka, jako např. váleční zločinci.
Jelikož bývá označovaná za ženevskou úmluvu o uprchlících, je třeba dávat pozor na její chybné zaměňování se čtyřmi ženevskými úmluvami, které upravují jednání stran v ozbrojených konfliktech.
Úmluva vychází z článku 14 Všeobecné deklarace lidských práv z roku 1948, které uznává práva osob požádat o azyl před pronásledováním v jiných zemích.
Úmluva byla schválena na zvláštní konferenci OSN 28. července 1951. První smlouvu ratifikovalo 4. prosince 1952 Dánsko. Smlouva vstoupila v platnost 22. dubna 1954. Nejprve se týkala ochrany evropských uprchlíků z období před rokem 1951 (po druhé světové válce), ale státy se mohly dobrovolně zavázat, že její ustanovení vztáhnou i na uprchlíky z jiných míst.
V roce 1967 byl schválen doplňkový protokol, který rozšířil platnost úmluvy na uprchlíky „bez jakýchkoli zeměpisných omezení“, přičemž ale zůstala v platnosti dříve vydaná prohlášení smluvních stran omezující zeměpisný rozsah.
K dubnu 2015 přistoupilo k úmluvě 145 zemí a k protokolu z roku 1967 celkem 146 zemí. Madagaskar a Svatý Kryštof a Nevis jsou smluvní stranou pouze úmluvy, zatímco Kapverdy, Spojené státy americké a Venezuela jsou smluvní stranou pouze protokolu.[1]
V současnosti existují i názory, že komplexní povaha situace uprchlíků ve 21. století volá po nové úmluvě.[2][3]
Článek 1 úmluvy ve znění protokolu z roku 1967 definuje uprchlíka jako:
Některé novější smlouvy a dohody definují uprchlický status odlišněji, např. Úmluva o zvláštních aspektech problémů uprchlíků v Africe z roku 1969, sjednaná Organizací africké jednoty a tzv. Cartagenská deklarace z roku 1984, nezávislá dohoda o regionálních standardech pro uprchlíky ve Střední Americe.
Země, které ratifikovaly Úmluvu o právním postavení uprchlíků, jsou povinny chránit uprchlíky, které jsou na jejich území.
Smluvní stát musí zacházet s uprchlíky stejně jako se svými vlastními občany ve věcech:
Smluvní stát musí zacházet s uprchlíky stejně jako s jinými cizími státními příslušníky ve věcech:
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Convention Relating to the Status of Refugees na anglické Wikipedii.