Šajkača

V dnešním článku budeme hovořit o Šajkača, tématu, které v posledních letech nabylo značného významu. Šajkača je téma, které upoutalo pozornost odborníků a lidí všech věkových kategorií, protože jeho dopad se projevuje v různých aspektech každodenního života. V celém článku prozkoumáme různé aspekty související s Šajkača, od jeho historie a vývoje až po jeho vliv na současnou společnost. Kromě toho se ponoříme do jeho možných důsledků a budoucích výzev. Tento článek se snaží nabídnout komplexní pohled na Šajkača s cílem poskytnout čtenáři úplnější a aktuálnější pohled na toto fascinující téma.

Šajkača
Šajkača jako doplněk srbského lidového kroje
Srbský generál Živojin Mišić - ilustrace užití této čepice v armádě.

Šajkača (v srbské cyrilici Шајкача) je typická srbská čepice, vyráběná z materiálu známého jako šajak. Typicky je zploštělá a má mírně prohnutou vrchní část.

Původně ji nosili srbští vojáci v Rakousko-Uhersku.[zdroj?] Poprvé se objevuje kolem roku 1870, později (po první světové válce) se ale rozšířila a dnes patří mezi typické srbské kulturní prvky. Kromě armády ji používaly všechny možné jiné ozbrojené formace Srbů, které v minulosti existovaly. Popularitu získala také i mezi lidmi z venkova, hlavně v centrálním Srbsku. V dobách komunistické Jugoslávie byla nahrazena "titovkou", která se ji trochu podobala, ovšem spíše připomínala čepice Rudé armády z druhé světové války.

Dnešní srbská armáda ji opět používá. Nechvalně se ovšem proslavily i osobnosti z konce 20. století; šajkaču používaly ozbrojené formace Srbů během jugoslávských válek, jako např. Radovan Karadžić. Proto bývá velmi často vnímána jako symbol srbského nacionalismu.

Zajímavosti

  • Srbská politická strana SPO stylizovala své logo tak, že písmeno "П" připomíná prohnutou horní část této čepice.

Externí odkazy