Pate

Pate
Pevnost SiyuPevnost Siyu
StátKeňaKeňa Keňa
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Délka24 km
Šířka11 km
Nejvyšší vrcholbezejmenný vrchol (46 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel20 570
Největší sídloPate Town
Používané jazykysvahilština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pate nebo Paté je ostrov v Indickém oceánu, asi 3 km od východního pobřeží Afriky. Je to největší ostrov souostroví Lamu.

Geografie

Ostrov měří od západu na východ 24 km, skládá se ze dvou částí spojených úzkou šíjí, která bývá za přílivu zaplavena. Rozloha ostrova je 80 km². Největšími městy jsou Faza, Siyu a Pate Town, největším rybářským přístavem je Kizingitini.

Většinu obyvatel ostrova tvoří Badžuni, dominantním náboženstvím je islám.

Historie

O ostrově se zmiňuje již Periplus Maris Erythraei, plavební příručka z doby římského císařství. Podle vykopávek v lokalitě Shanga zde od 8. století existovalo svahilské osídlení, žil zde legendární hrdina Fumo Liyongo. Od roku 1203 existoval na Pate nezávislý domorodý sultanát, tzv. Kronika Pate patří k významným památkám předkoloniální africké literatury, působila zde také básnířka Mwana Kupona.

Ostrov prosperoval jako významné centrum obchodu s hedvábím, zlatem a slonovinou, v 15. století ho na svých cestách navštívil Čeng Che a podle testů DNA mají někteří místní obyvatelé čínské předky. V roce 1587 ostrov napadli Portugalci a s 650 muži vypálili město Faza, protože místní šejk podporoval mořské piráty. Působila zde také augustiniánská misie, křesťanství se však na Pate neprosadilo. Známé zde bylo používání a výroba hudebního nástroje, známého jako Siwa. V roce 1858 vznikl rozšířením moci ostrova na pobřežní kmeny stát Wituland, který byl konkurentem Zanzibaru. V roce 1885 přijal vládce Ahmad ibn Fumo Bakari německý protektorát. V roce 1890 patřil Pate k územím, která Němci vyměnili s Velkou Británií za Helgoland a tím se stal součástí Britské východní Afriky. Od roku 1963 patří k nezávislé Keňské republice.

Na jihovýchodním pobřeží ostrova se nachází Shanga, významné archeologické naleziště. Vykopávky začaly v roce 1980 a odhalily, že první osídlení Shangy sahá až do 8. století.

Přírodní podmínky

Ostrov Pate je plochý, jeho břehy lemují mangrovy a korálové útesy. Pěstuje se zde hřebíčkovec kořenný a kokosovník ořechoplodý, důležitý je také rybolov, stavba lodí, umělecká řemesla a turistický ruch. V okolním moři žijí dugongové a mořské želvy, byla zde proto vyhlášena mořská rezervace Kiunga.

Podnebí je rovníkové horké a suché. Průměrná roční teplota se pohybuje od 23 °C do 33 °C. Na ostrově bývá sezónní nedostatek čerstvé pitné vody.

Odkazy

Reference

  1. Footprint Travel Guide. www.footprinttravelguides.com . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-23. 
  2. Kenyan Traditional States. Worldstatesmen.org
  3. The legend of Pate Island. english.ningbo.gov.cn . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-23. 
  4. The Wonders of Pate Island. Daily Nation

Externí odkazy

Portály: Geografie