C-evo

C-evo
PlatformaMicrosoft Windows
Datum vydání2006
Žánry4X
tahová strategie
Herní módyvideohra pro více hráčů
videohra pro jednoho hráče
Některá data mohou pocházet z datové položky.

C-evo (zkratka pro Civilization-Evolution) je tahová strategická počítačová hra typu 4X napsaná v Delphi. Většinu návrhu i programování provedl Steffen Gerlach.

C-evo je založena na počítačové hře Civilization II, ovšem se záměrem opravit některé slabé stránky této hry, včetně chování počítačem řízených civilizací.

Hra byla chválena jako jedna z nejlepších freewarových strategických her, zejména pro svoje silné AI moduly.

Záměr a vývojové principy

Autor formuloval svůj záměr v šesti principech , kterým jsou pravidla podřízena. Tyto principy mj. říkají, že:

Hlavní rozdíly oproti Civ II

Vojenské jednotky

Diplomacie

Technologie

Ostatní

Obtížnost a AI moduly

Zatímco v Civ II obtížnost ovlivňovala hlavně spokojenost obyvatel a "podvádění" počítače (který na nejvyšších obtížnostech produkoval více, než mu podle pravidel příslušelo), v C-evo je možno každému (lidskému i počítačovému) hráči nastavit jednu ze tří obtížností, takže má o čtvrtinu větší nebo naopak menší cenu za výzkum, výrobu i za jídlo k růstu města. Nejnižší obtížnost se tedy nastavuje tak, že hráč sobě vše zlevní a počítači vše zdraží.

Hra obsahuje takové rozhraní, aby kdokoli mohl napsat svůj AI modul. Hráč pak může zahájit hru s libovolným (i nulovým) počtem lidských hráčů nebo počítačem řízených AI modulů. Je tedy možno udělat i turnaj několika AI modulů proti sobě. Maximum hráčů je 15.

Popis hry

Stejně jako série Civilization, C-evo má oproti jiným hrám široký záběr co do epochy, v níž se odehrává. Hra začíná v roce 4000 před n. l. a hráč postupně vynalézá mnoho desítek technologií, jako železo, psaní, jízdu na koni, později střelný prach, železnici a spalovací motor a nakonec robotiku, jadernou energii a lety do vesmíru.

Hráč začíná s jedním městem. V něm produkuje budovy zvyšující produktivitu města, vojenské jednotky a osadníky, kteří mohou založit další města. Podstatou hry je úspěšně řídit říši a moudře rozdělit prostředky mezi armádu, vědu, rozvoj měst, průzkum, zabírání nových území apod.

Hráč se při hře setkává s jinými civilizacemi, které jsou řízené počítačem nebo jinými hráči. S nimi může soupeřit o zabrání území, bojovat pomocí vojenských jednotek, vyjednávat mír či spojenectví nebo spolupracovat (například výměnou technologií).

Vítězství

Vítězí hráč, který první postaví kosmickou loď, k čemuž je nutno mít pokročilé technologie a ovládat na mapě naleziště tří vzácných kovů (na většině map jsou od každého z nich dvě políčka). Prakticky se za vítězství považuje i eliminace ostatních hráčů, protože potom nemůže ve stavbě lodi hráči nic zabránit.

Správa měst

Každé město obdělává v závislosti na své velikosti jistý počet políček, které generují:

Různá pole generují různá množství výše uvedeného, například pastviny (grassland) generují hodně jídla, lesy poskytují suroviny apod. Existují též bonusová políčka, například les se zvěří produkuje více jídla, než běžný les.

Výnos polí lze ovlivnit stavbou terénních úprav, například dolů a zavlažování, dále pak silnic a železnic, které navíc umožňují rychleji přepravovat jednotky.

Ve městech lze stavět jen to, co již bylo vynalezeno:

Spokojenost obyvatel města je nutno udržovat na přijatelné úrovni, například stavbou příslušných budov.

Forma vlády

Hráč může během hry změnit formu vlády – například monarchie podporuje růst měst, komunismus zvýší průmyslovou produkci, demokracie generuje mnoho vědy, ale ztěžuje vedení války apod.

Reference

  1. Oliver Clare. Priceless Victories . Eurogamer, 2007-01-29 . Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  2. C-evo Introduction . . Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
Portály: Videohry