BrynicaInternet je nevyčerpatelným zdrojem znalostí, i pokud jde o Brynica. Do sítě byla a stále jsou vkládána staletí a staletí lidského poznání o Brynica, a právě proto je tak obtížné se k ní dostat, protože můžeme najít místa, kde může být navigace obtížná nebo dokonce nepraktická. Naším návrhem je, abyste neztroskotali v moři dat týkajících se Brynica a abyste se rychle a efektivně dostali do všech přístavů moudrosti.

S tímto cílem jsme udělali něco, co jde nad rámec samozřejmostí, a shromáždili jsme nejaktuálnější a nejlépe vysvětlené informace o Brynica. Uspořádali jsme ji také tak, aby byla snadno čitelná, s minimalistickým a příjemným designem, který zajišťuje nejlepší uživatelský zážitek a nejkratší dobu načítání. Usnadňujeme vám to, abyste se museli starat jen o to, abyste se dozvěděli vše o Brynica! Pokud si tedy myslíte, že jsme dosáhli svého cíle a že už víte, co jste chtěli vědět o Brynica, budeme rádi, když se vrátíte do těchto klidných moří sapientiacs.com, kdykoli se ve vás znovu probudí hlad po vědění.

Brynica
Brinitz
Brynica v Sosnowiec

Brynica v Sosnowiec

Data
umístní Slezské vojvodství , Polsko
íní systém Visla
Vypuste erná Przemsa   Przemsa   Visla   Baltské moe
zdroj poblí Mysów (obec Koziegowy )
Výka zdroje 350  m
pusa poblí Sosnowiec / Mysowice ve Schwarze Przemsa Souadnice: 50 ° 15 32   severní íky , 19 ° 8 14   východní délky 50 ° 15 32   severní íky , 19 ° 8 14   východní výky
délka 57,2 km
Povodí 482,7 km²
Pravé pítoky Rawa
Velká msta Sosnowiec
Stedn velká msta Piekary lskie , Czelad

Brynica [britsa] ( nmecky : Brinitz ) je správná a zárove nejvtím pítokem erného Przemsa v Polsku .

Pramení v obci Mysów poblí Myszków v Hornoslezské Vysoin, jeho zdroj se nachází 4 km severovýchodn od zdroje Malapane .

Brynica zpoátku tee na jihozápad. Ve wierklaniec (Neudeck) napájí vodní nádr Kozowa Góra a protéká kolem msta Piekary lskie (nmecky Piekar) , kde mní smr na jihovýchod. Msta Wojkowice a Czelad leí na svém dalím kurzu .

V roce 1443 se eka stala novou hranicí mezi historickými oblastmi Slezska a Malopolska , a to v prodejním dokladu vévodství Siewierz ve vt:

In primis itaque fatemur et recognoscumus quod terra praedicta et ducatus Severiensis circa oppidum Mysowice, ubi fluvius Brynnica intrat Przemszam, incipiens, vadit et currit circa fluvium praedictum Brynnica superius ducatus fluvynica remynica Brynnica parte dextra in terra Severiensi (...) "

Slezsko bylo tehdy souástí eského království ve Svaté íi ímské , ale bhem husitských válek se hornosleztí vévodové prakticky osamostatnili, co Polsko strategicky vyuilo k odstranní hranice z hlavního msta Krakova . V meziváleném období byla Brynica hranicí mezi autonomním Slezským vojvodstvím a Kielským vojvodstvím . Zpoátku tento status Nmci ve druhé svtové válce zmnili posunutím hranice východního Horního Slezska a po válce zstala uhelná pánev Dombrowa východn od Brynice jako jediná neslezská oblast v rámci slezského nebo slezsko-domberského vojvodství.

Individuální dkazy

  1. VIII. Limites Ducatus Severiensis simul et Venditio ejusdem, In: Maurycy Dzieduszycki: Zbigniew Olenicki , B. 2, Kraków, 1854

webové odkazy

Commons : Brynica  - sbírka obrázk, videí a zvukových soubor

Opiniones de nuestros usuarios

Dagmar Musil

Potřeboval jsem najít něco jiného o Brynica, což nebyla typická věc, která se vždy čte na internetu, a tento článek z Brynica se mi líbil.

Julie Fialová

Děkuji za tento příspěvek na Brynica, přesně to jsem potřeboval.

Lucie Hájek

Článek o Brynica je úplný a dobře vysvětlený. Neodstraňuji ani nepřidávám čárku.

Antonin Polák

Nevím, jak jsem se dostal k tomuto článku o Brynica, ale moc se mi líbil.