Zvířata žijící v oceánech a jejich adaptace

Literatura

Úvod

Oceány jsou neuvěřitelně rozmanitými místy, kde žijí tisíce druhů zvířat. Tyto druhy se musely přizpůsobit životu v podmínkách, které jsou pro člověka velmi nehostinné. V této encyklopedii se podíváme na zvířata, která žijí v oceánech a na adaptace, které jim umožňují přežít v tomto prostředí.

Zvířata žijící na povrchu oceánů

Jak se liší žraloci od rejnoků?

Žraloci jsou nejspíše nejznámějšími zvířaty žijícími na povrchu oceánů. Tyto dravé ryby jsou vysoce specializované na lov kořisti a jsou vybaveny silnými čelistmi, které jim pomáhají trhat maso. Rejnoci jsou však jinakým typem ryb. Tyto ryby se živí planktonem a jsou o mnoho menší než žraloci.

  • Žraloci mají štíhlé tělo a dorůstají až do velikosti 20 metrů.
  • Rejnoci jsou mnohem menší a obvykle dorůstají jen několik centimetrů.

Korálové útesy a ryby

Korálové útesy jsou domovem tisíců druhů ryb. Tyto ryby jsou velmi rozmanité a mají různé způsoby, jak přežít v tomto prostředí. Mnoho z nich má barevná zbarvení, která jim pomáhají maskovat se v korálových útesech a zmást predátory.

  • Slepice ryby mají zvláštní mechanismus, kterým dokážou pobyt na dně útesu využít jako past na kořist – když se něco pohne, plíží se na to a chvíli vyčkávají, následně svou kořist šplhají do úst.
  • Klokan žlutotělní je výborný skokan a umí doskočit na větvičku několikrát dál než jeho délka. Je i velmi snadná a oblíbená kořist mnoha okolních dravců.

Adaptace na život v oceánech

Vytvoření svalnatého těla

Tělo mnoha zvířat žijících v oceánech je velmi svalnaté, aby mohlo rychle plavat a pronásledovat kořist. Tyto druhy mají často i speciální pohybové orgány, jako jsou ploutve, které jim umožňují rychle a obratně manévrovat v mořské vodě.

  • Delfíni, kteří patří mezi nejrychlejší druhy živočichů v oceánech, mají svalnaté tělo i speciální svaly v oblasti hlavy, které jim umožňují pohybovat se vodou mnohem snadněji.
  • Ryby jako jsou tunáci mají kromě svalnatého těla také speciální termoregulační mechanismus, který jim umožňuje udržovat vyšší tělesnou teplotu a tím i zvyšovat rychlost a akceleraci.

Změna barev k přizpůsobení se prostředí

Některé druhy zvířat se dokážou dokonale přizpůsobit prostředí, v němž žijí, i pomocí změny svého zbarvení. Tento mechanismus se používá buď jako kamufláž před predátorem, nebo jako nápadná výstražná barva pro odrazení útočníka.

  • Kameleonky rodu Thaumastura jsou schopné změnit barvu své kůže tak, aby se sladily s okolním podložím a hlavně zmizely před predátory.
  • Chobotnice obecná dokáže změnit nejen svou barvu, ale i tvar těla a způsob pohybu. Tento druh adaptace jí umožňuje vzdorovat útočícím predátorům.

Schopnost produkovat elektřinu

Některé druhy zvířat mají schopnost produkovat elektřinu, což jim umožňuje nalézt kořist nebo komunikovat s ostatními jedinci. Tyto zvířata jsou schopna identifikovat svého protivníka a reagovat na jeho pohyb. Tato schopnost jim umožňuje najít kořist i v místech s velmi nízkou viditelností.

  • Zejména žraloci a rejnoci mají špičaté určité oblasti na hlavě, kde se nacházejí specializované receptory, které jim umožňují vyhledávat bytosti v oceánu pomocí elektromagnetických impulzů.
  • Nejrůznější hlavonožci, jako třeba sépie nebo chobotnice, zabíhají hlouboko do oblasti, kde se nachází elektroreceptory podobné těm, jaké mají žraloci. Pomůže jim to při hledání kořisti nebo při úniku před predátory.

Závěr

Oceány a moře jsou domovem mnoha druhů zvířat, které se musely přizpůsobit mimořádně drsným podmínkám. Tyto druhy jsou schopné různých adaptací, které jim umožňují přežít v tomto prostředí a úspěšně si najít kořist. Doufáme, že jsme vás tímto článkem posunuli alespoň trochu blíže k pochopení tohoto fascinujícího světa.