Rudolf II. - pražský alchymista: jeho záliba v okultismu a vztah s Nostradamusem

Literatura

Rudolf II. - pražský alchymista: jeho záliba v okultismu a vztah s Nostradamusem

Rudolf II. byl významnou postavou evropské historie a jeho záliba v okultismu a esoterice je dobře známá. Byl to druhý český král z rodu Habsburků, který vládl v letech 1576 až 1611. Rudolf byl sice neúspěšným vládcem, ale zároveň byl fascinován tajemstvím alchymie a astrologie.

Rudolf II. byl známý tím, že neustále hledal elixír života, který by mu umožnil žít věčně. Byl přesvědčen, že tajemství alchymie a astrologie mu mohou poskytnout klíč k nekonečnému životu. Proto se věnoval studiu tajemných symbolů a písem a hledal způsoby, jak se dostat do kontaktu s duchovním světem.

Rudolf II. měl také vztah s Nostradamusem, slavným francouzským astrologem a vědma. Nostradamus byl znám tím, že dokázal předpovědět budoucnost a měl velký vliv na evropskou kulturu. Rudolf II. byl fascinován Nostradamovými předpověďmi a často s ním komunikoval prostřednictvím dopisů.

Rudolf II. věřil také v existenci duchů a způsobil rozruch mezi svými poddanými, když pozval do Prahy jasnovidce a vědmy. Ty se poté objevovaly na jeho dvoře a prorokovaly budoucnost. Rudolf II. se také domníval, že místní duše až do dnes přetrvávají a málem se sám měl stát jedním z nich.

Další zálibou Rudolfa II. bylo sbírání uměleckých děl a artefaktů. Měl obrovskou sbírku kamenů, starožitností, obrazů a soch. Sbírka obsahovala řadu děl slavných umělců, jako byli Tizian, Rafael a Michelangelo. Rudolf měl také největší sbírku klenotů v Evropě. Pro svoji sbírku si nechal postavit Královskou komoru, která byla exkluzivně určena pro jeho umělecké díla.

Rudolf II. byl také velkým podporovatelem vědy a technologie. Přitahoval největší mozky své doby a podporoval výzkum ve všech oblastech vědy. Sponsoroval výzkum astronomie, matematiky, chemie a fyziky a pomohl rozšířit vědecký úspěch v Rakousku.

V závěru svého života se Rudolf II. stával stále více paranoidní a neklidný. Sbíral tajné informace od špiónů a obklopil se armádou strážců. Nakonec byl nucen abdikovat a odstoupit z trůnu ve prospěch svého bratra Matyáše. Zemřel v roce 1612 v cizí zemi, v přesvědčení, že alchymie a astrologie ho naplňují vírou v nekonečný život.

Veškerá pozoruhodná záliba Rudolfa II. v okultismu a esoterice vzešla z jeho snah dosáhnout nekonečného života. Nicméně, i přes své snahy, se mu tento sen nikdy nepodařilo splnit. Navzdory tomu se v některých ohledech stal jedním z nejvýznamnějších vládců své doby a jeho záliby ovlivnily následující generace. Proto je jeho příběh mnohem víc než jenom zápletka o alchymii a astrologii, ale je to také příběh lidí, kteří snili o nekonečném životě.