Květiny na světě a jejich geografické rozmístění

Literatura

Úvod

Květiny jsou oblíbenými rostlinami po celém světě. Vyrůstají v různých prostředích a mají různé barvy, tvary a vůně. V tomto článku se podíváme na různé druhy květin na světě a jak jsou geograficky rozloženy.

Evropa

Evropa je domovem mnoha druhů květin. Například růže, která má své kořeny v Persii, se rozšířila po celé Evropě a stala se nejoblíbenější květinou. Další často pěstované květiny jsou například fialky, lilie a tulipány. Většina květin se pěstuje v zahradách a parcích, ale některé se vyskytují v přírodě. Například angrešt se nachází v lesích a hvozdích a je známý svou silnou vůní.

Růže

Růže jsou rozšířené po celé Evropě. Pravděpodobně se poprvé objevily v Persii a odtud se šířily po celém světě. Růže jsou plné symboliky a jsou považovány za symbol lásky a krásy. Existuje mnoho druhů růží s různými barvami a tvary. Například bílá růže se často používá na svatbách, zatímco červená růže symbolizuje vášeň.

Tulipány

Tulipány jsou další populární květinou v Evropě. Původně vyrůstaly v Turecku, ale byly dovezeny do Evropy v 16. století a staly se velmi populární. Tulipány jsou známé svými výraznými barvami a tvary. Většina tulipánů se pěstuje v Holandsku, kde jsou každoročně pořádány tulipánové festivaly.

Afrika

Afrika je domovem mnoha exotických a nádherných květin. Mnoho květin, jako jsou například frangipáně, bougainvilly a ibišek, byly dovezené do Evropy a jinde na světě, ale Afrika je jejich domov. Mnoho květin v Africe se nachází v suchých oblastech. Například baobabovník produkuje nádherné květy a roste v savanách.

Frangipány

Frangipány jsou původem z Madagaskaru, ale nyní se vyskytují v mnoha dalších zemích, včetně Jihoafrické republiky. Frangipány jsou nádherné květiny s výraznou vůní. V kultuře jsou často považovány za symbol romantiky a luxusu.

Bougainvilly

Bougainvilly jsou exotické květiny, které jsou původem z Brazílie, ale nyní se nacházejí v mnoha afrických zemích. Mají výrazné listy a květy jsou obklopeny velkými, výrazně zbarvenými listovými polštáři. Bougainvilly jsou oblíbené květiny v tropech a okrasné květiny po celém světě.

Asie

Asie je domovem mnoha krásných květin. Například sakura, jasmín a lotos jsou populární květiny v Asii. Květy hrají také důležitou roli v mnoha asijských kulturách. Například v Japonsku se sakura považuje za symbol obnovy a nových začátků a slouží jako důležitý symbol japonské kultury.

Sakura

Sakura, nebo také japonská třešeň, je velmi populární květina v Japonsku. Kvete v raném jarním období a vytváří nádherný květinový obrazec. Sakura je považována za symbol japonské kultury a je často zobrazována v uměleckých dílech. Každý rok je po celém Japonsku pořádán květinový festival, kde se lidé shromažďují pod rozkvetlými sakurami, aby se pokochali krásou květin.

Jasmín

Jasmín je aromatická květina, která se v Asii pěstuje již více než 700 let. Květy se používají jako přísada do čaje a kosmetiky. Jasmínový čaj se v Asii považuje za léčivý pro jeho uklidňující účinky. Květy jasmínu jsou také běžné v mnoha asijských ceremoniích.

Amerika

Amerika je domovem mnoha druhů květin, které se nacházejí pouze v této oblasti. Například kaktusové květy, červené a oranžové mangové květy a různé druhy orchidejí jsou obvyklé v Americe. Mnoho z těchto květin má silnou symbolickou hodnotu v americké kultuře, například růže jsou symbolem lásky a orchideje jsou symbolem noblesy.

Kaktusové květy

Kaktusové květy se nacházejí hlavně v pouštích a stepích v Severní a Jižní Americe. Květy mají obvykle živé barvy a jsou velmi krásné. Kaktusové květy jsou obvykle spojovány s americkými původními kulturami, například s Indiány z jihozápadu.

Orchideje

Orchideje jsou velmi populární květiny v Americe. Mnoho druhů orchidejí se nachází pouze v Amazonii, kde jsou považovány za důležitou součást ekosystému. Orchideje jsou velmi oblíbené květiny zahradníků a jsou často považovány za symbol noblesy a elegance.

Závěr

Květiny jsou neodmyslitelnou součástí našeho světa. Jak jsme viděli, existuje mnoho druhů květin, které jsou geograficky rozloženy po celém světě. Každá květina má své místo a svou symbolickou hodnotu v kultuře, která se pěstuje. Je úžasné, jak krásné a různorodé květiny mohou být a jaké výhody poskytují pro přírodu i pro nás.