Hydroponie

Literatura

Co je hydroponie?

Hydroponie je technika pěstování rostlin bez použití půdy. Namísto půdy jsou využívány různé podpůrné materiály jako jsou kameny, perlit nebo kokosová vlákna. Rostliny jsou vysazeny do speciálních hydroponických nádob, které obsahují vodu a živiny, na které jsou rostliny napojeny. Hydroponické pěstování se stává stále oblíbenější, protože umožňuje pěstování rostlin s menší spotřebou vody a živin a s větší návratností investic. Hydroponie se rovněž často používá pro pěstování rostlin v prostředích, kde je dostupnost vody omezená.

Různé typy hydroponie

Existuje několik různých typů hydroponie, které se používají v zemědělství. Nejoblíbenější typy jsou:

NFT hydroponie

NFT (německy Nutrient Film Technique) je jeden z nejpoužívanějších typů hydroponie. Rostliny jsou vysazeny do dutin na vrcholu hydroponického kanálu, který je nakloněný, aby voda mohla protékat dírkami na boku kanálu. Rostliny jsou napojeny na tenké hadice, které vedou živiny do kanálu.

Deep water culture (DWC)

Deep water culture (DWC) je druh hydroponie, který využívá velké nádoby s vodou a plovoucími rostlinami. Rostliny jsou vysazovány do hydroponických nádob, které jsou umístěny na povrchu vody. Rostliny jsou napojeny na čerpadlo, které pumpuje vodu a živiny do nádoby.

Aeroponie

Aeroponie je typ hydroponie, který umožňuje pěstování rostlin ve vzduchu. Rostliny jsou vysazeny do dutin umístěných na vrcholu hydroponické nádoby. Rostliny jsou napojeny na čerpadlo, které pomocí mlhoviny dodává rostlinám vodu a živiny.

Výhody hydroponického pěstování

Hydroponie má některé zásadní výhody oproti tradičnímu pěstování s použitím půdy. Některé z těchto výhod zahrnují:

Větší efektivita a větší návratnost investic

Díky správnému využití živin a vody mohou hydroponické systémy mít přibližně dvakrát vyšší výnos oproti klasickému zemědělskému pěstování s použitím půdy. Hydroponiky navíc často oceňují rychlost, s jakou mohou rostliny růst.

Menší spotřeba vody

Při použití hydroponických systémů lze celkově snížit spotřebu vody až o 90 % v porovnání s pěstováním zemědělských plodin v půdě.

Menší využití půdy

Pro růst rostlin v hydroponických nádobách není potřeba mnoho půdy. Hydroponiky tak mohou pěstovat rostliny v méně dostupných prostorech, jako jsou například sklep nebo podkroví.

Méně pesticidů

Díky kontrolovaným podmínkám hydroponie, jako jsou správné pH a hladina živin, je snadnější eliminovat škůdce a nemoci. Hydroponické systémy tak moc často využívají méně pesticidů.

Nevýhody hydroponického pěstování

Hydroponické pěstování také má několik nevýhod, které je třeba zvažovat při rozhodování o použití tohoto typu pěstování. Některé z nevýhod zahrnují:

Vyšší počáteční náklady

Hydroponické zařízení a materiály mohou být více nákladné než tradiční zemědělské vybavení. V důsledku toho je pravděpodobné, že počáteční náklady budou vyšší.

Vyšší náklady na údržbu

Hydroponické systémy vyžadují pravidelné monitorování a údržbu, aby byly živiny a voda správně vyváženy. To může být časově náročné a zvýšit náklady na údržbu.

Brzy se mohou objevit problémy

Systém hydroponie vyžaduje specifické podmínky pro růst rostlin. Pokud jsou tyto podmínky špatně vyváženy, rychle se mohou objevit problémy. To však může být také řešeno pravidelným monitorováním a údržbou.

Hydroponické pěstování v praxi

Hydroponické pěstování se používá k pěstování široké škály rostlin, včetně zeleniny, ovoce a bylin. Například rajčata, paprika a okurky jsou ideální pro hydroponické pěstování. Hydroponický skleník musí mít řadu komponentů, jako jsou hydroponické nádoby, čerpadla, ventilátory, filtry a senzory monitorující teplotu, vlhkost, pH a hladinu živin. Tyto komponenty se používají k udržování rostlin v optimálním prostředí a k regulaci růstu rostlin. Hydroponické pěstování se také používá v méně obvyklých situacích, jako jsou například kosmické stanice a vnitřní prostory. NASA již vyzkoušela hydroponické skleníky jako součást svých programů pro výzkumné mise na Mezinárodní vesmírné stanici.

Jak začít s hydroponickým pěstováním

Pokud se chcete začít zabývat hydroponickým pěstováním, můžete začít s výzkumem různých typů hydroponických systémů a materiálů, které potřebujete, a také hodnocení svých cílů a finančních možností. Váš hydroponický systém by měl být umístěn v místnosti s dobrým větráním a osvětlením, a měl by být pravidelně monitorován a údržbou k zajištění správného růstu vašich rostlin. Rovněž je důležité sledovat pH a hladinu živin vašeho hydroponického systému a pravidelně udržovat čistotu vody.

Závěr

Hydroponické pěstování je stále více využíváno jako způsob pěstování rostlin s menší spotřebou vody a s větší návratností investic. Hydroponické pěstování umožňuje pěstování rostlin v méně dostupných prostorech a také snižuje využití půdy. Existuje několik různých designů a materiálů, které lze využít pro hydroponické pěstování. Pokud se chystáte začít s hydroponickým pěstováním, měli byste se nejprve pečlivě seznámit s různými typy a způsoby hydroponického pěstování a mít na paměti, že hydroponické pěstování vyžaduje pravidelnou údržbu a sledování.