Téma Zvětšovací přístroj je v dnešní společnosti široce diskutované a je předmětem mnoha výzkumů a debat. Již mnoho let je Zvětšovací přístroj pro mnohé zdrojem inspirace a zamyšlení a jeho význam se postupem času nezmenšil. V tomto článku se budeme zabývat různými aspekty souvisejícími s Zvětšovací přístroj, prozkoumáme jeho dopad na každodenní život, jeho význam v akademické sféře a jeho vliv na populární kulturu. Na těchto stránkách budeme analyzovat různé pohledy a názory na Zvětšovací přístroj s cílem osvětlit toto téma a podpořit jeho lepší pochopení.
Zvětšovací přístroj nebo stručně zvětšovák je optická soustava pro promítání obrazu negativu na citlivý pozitivní materiál. Používá se v klasické fotografii pro zhotovování pozitivních zvětšenin z negativního filmu v temné komoře.
Typický zvětšovací přístroj se skládá ze základní desky a sloupku, po němž se posouvá optická soustava: posunutím se řídí poměr zvětšení. Vlastní optická soustava se skládá:
Historicky první zvětšovací přístroj byl vyroben firmou Solar kolem roku 1865. Starší zvětšovací přístroje používaly denní světlo a fungovaly podobně jako diaprojektor, osvit se dal kontrolovat boční klapkou a trval často několik hodin i dní.[1]
U snímků pořízených běžnými fotografickými přístroji, které neumožňují korigovat perpektivu, lze upravit sbíhající linie do jisté míry při zpracování. Restituce klasických fotografií se v temné komoře provádí dvěma způsoby:
Díky digitalizaci fotografie mnoho výrobců z výroby zvětšovacích přístrojů ustoupilo nebo vyrábějí pouze pro profesionální fotografy. Například firma Durst ukončila výrobu v roce 2005.
Výrobci současní i minulí: