Zemovít Těšínský

V dnešním světě se Zemovít Těšínský stává stále aktuálnějším tématem zájmu v různých oblastech. Ať už v osobní, profesní, akademické nebo politické sféře, Zemovít Těšínský vyvolal velký dopad a vyvolal debatu a reflexi mezi odborníky a společností obecně. Její vliv sahá od kultury po technologii, včetně ekonomiky a životního prostředí. V tomto článku prozkoumáme, jak Zemovít Těšínský proměnil a nadále přetváří svět, ve kterém žijeme, a také jeho krátkodobé a dlouhodobé důsledky.

Zemovít
převor johanitů
Portrét
Narození1340
Úmrtí25. září 1391
Pohřbenneznámé
RodTěšínští Piastovci
DynastiePiastovci
OtecKazimír I. Těšínský
MatkaEufemie Mazovská
PříbuzníJolanta Helena Těšínská, Anna Těšínská, Anna Těšínská, Přemysl I. Nošák, Boleslav Těšínský, Jan Těšínský, Vladislav Těšínský a Alžběta Těšínská (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zemovít Těšínský (polsky Siemowit cieszyński) (134025. září 1391)[Pozn. 1] byl představitel těšínských Piastovců a generální převor johanitů v Čechách.

Život

Byl synem Kazimíra I. Těšínského a jeho ženy Eufemie Mazovské. Podobně jako jeho starší bratři Boleslav a Jan byl určen pro duchovní kariéru.

Postupem času se stal komturem johanitů v Malé Olešnici (polsky Oleśnica Mała), poblíž Oławy (od r.1360). Od roku 1371 zastával funkci představeného pražského řádu pro Čechy, Moravu, Polsko, Rakousy[Pozn. 2], Štýrsko a Korutany. Roku 1384 přijal titul pokladníka a představeného řádu na německém území.

Smrt

Zemovít zemřel 25. září 1391. Místo jeho pohřební není známo.

Odkazy

Poznámky

  1. Část historiků uvádí až datum po 12. květnu 1393; tehdy je totiž ještě zmíněn jako johanitský převor v Brzegu, tak to například uvádí polský historik Jerzy Rajman v knize Piastowie - leksykon biograficzny, Kraków 1999.
  2. Pravděpodobně jsou tím myšleny Horní i Dolní Rakousy.

Literatura