Zdravko Tolimir

Téma Zdravko Tolimir je tématem, které v posledních letech vyvolalo velký zájem a dopad ve společnosti. Od svého vzniku je Zdravko Tolimir předmětem debat, studií a analýz v různých oblastech, ať už v politice, kultuře, vědě nebo technice. Zdravko Tolimir dokázal upoutat pozornost odborníků i laické veřejnosti tím, že vytvořil širokou škálu názorů a postojů ohledně jeho významu, implikací a dopadů na společnost. V tomto článku důkladně prozkoumáme dopad a význam Zdravko Tolimir v různých kontextech, identifikujeme jeho trendy a možné budoucí projekce.

Zdravko Tolimir
Narození27. listopadu 1948
Glamoč
Úmrtí8. února 2016 (ve věku 67 let)
Haag
Povolánídůstojník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdravko Tolimir (zvaný též chemický Tolimir; 27. listopadu 1948, Glamoč9. února 2016, Haag) byl bosenskosrbský generál a válečný zločinec, odsouzený za genocidu, spiknutí za účelem spáchání genocidy, vyhlazování, vraždy, pronásledování z etnických důvodů a nucený přesun. Během bosenské války byl velitelem armády Republiky srbské. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ho v roce 2012 odsoudil k doživotnímu trestu vězení za podíl na genocidě v bosenské Srebrenici z roku 1995.[1]

Byl zástupcem velitele zpravodajských služeb a bezpečnosti pro bosenskosrbskou armádu a byl přímo podřízen veliteli, generálu Ratkovi Mladićovi.

Zemřel ve výkonu doživotního trestu za válečné zločiny ve věznici Scheveningen v roce 2016.

Reference

Externí odkazy