Zastupitelská demokracie

V dnešním světě je Zastupitelská demokracie téma, které vzbuzuje velký zájem a debaty v různých oblastech. Ať už na akademické půdě, ve světě práce nebo ve společnosti obecně, Zastupitelská demokracie se stal tématem relevance a aktuálnosti. Názory na tuto záležitost jsou různé, a proto je důležité analyzovat a reflektovat Zastupitelská demokracie z různých úhlů pohledu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Zastupitelská demokracie, jeho dnešní dopad a možné budoucí scénáře. Stejně tak se ponoříme do úvah a debat, které vyvolal, abychom nabídli komplexní a obohacující vizi na toto téma.

Modře zvýrazněné země se označují za zastupitelské demokracie, zelené jsou země, které se označují za demokracie, ale neumožňují existenci opozičních stran, červeně pak země, které se neoznačují za demokracie.

Zastupitelská demokracie nebo též reprezentativní či nepřímá demokracie je forma vlády založená na principu volby zastupitelů lidupřímých volbách, čímž se liší od autokracie či přímé demokracie.[1]

Kritika

Problémem zastupitelské demokracie může být to, že zastupitelé „hlasu lidu“, ve skutečnosti nereprezentují „hlas lidu“. V tom případě se demokracie stává oligarchií – vládou malé skupiny lidí. Sociolog Robert Michels hovoří dokonce o „železném zákonu“ – že všechny demokratické organizace spějí k oligarchii. Protože zastupitelé získávají moc nad zastupovanými.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Representative democracy na anglické Wikipedii.

  1. Victorian Electronic Democracy : Glossary . July 28, 2005 . Dostupné online. 

Související články