Zalámaná dolina

Dnes je Zalámaná dolina tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Jak čas plynul, Zalámaná dolina získal větší význam v různých oblastech každodenního života a stal se pro mnohé bodem k zamyšlení a debatě. Od svého dopadu na společnost až po důsledky na osobní úrovni, Zalámaná dolina dokázal upoutat pozornost a vzbudit zájem velkého počtu jednotlivců. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy a přístupy související s Zalámaná dolina, abychom nabídli široký a úplný pohled na toto téma, který bude nepochybně relevantní i v budoucnu.

Zalámaná dolina
Základní informace
SvětadílEvropa
PohoříVelká Fatra
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PovodíBystrica, Hron, Dunaj
Poloha
Zalámaná dolina
Zalámaná dolina
Zalámaná dolina, Slovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zalámaná dolina je údolí na Slovensku v jižní části Velké Fatry. Nachází se v blízkosti Bystrické doliny. Vede tudy asfaltová cesta na Kráľovu studňu, obsluhující tamní horský hotel.

Unikátní kamenný most

Kamenný most, nacházející se při vstupu do Zalámané doliny od Harmance, postavil v 16. století Thurzovsko–Fuggerovský podnik na výrobu mědi, který významně ovlivnil historii Banské Bystrice. Most byl součástí takzvané měděné cesty, která vedla přes Štubňu, StrečnoJablunkovský průsmyk až do Slezska. Vyhýbala se tak městu Kremnica, kde by musela firma platit mýtné, což se kremnickým měšťanům nelíbilo a dali cestu na různých místech přehradit. Z toho pochází název „Zalámaná dolina“.

Záznamy v katalogu historických památek o mostu chybí, je využíván pouze společností Mestské lesy Banská Bystrica. Archeologické výzkumy zde odkryly mince z 18. století i staré hornické kladívko. To by dokazovalo, že Thurzovsko–Fuggerovská společnost využívala své zaměstnance nejen k těžbě mědi, ale i ke stavbě silnice, která je zde vysekána do skály.[1]


Reference

  1. FAJČÍKOVÁ, Kveta. Zabudnutý most môže byť historickým unikátom. MY Bystrica . SME, 2012-10-03 . Dostupné online. (slovensky)