V současnosti je Wikipedie:Byrokraté tématem, které upoutalo pozornost lidí po celém světě. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, historickému významu nebo vlivu na každodenní život, Wikipedie:Byrokraté vyvolal rostoucí zájem o různá odvětví. V tomto článku do hloubky prozkoumáme nejdůležitější aspekty Wikipedie:Byrokraté, od jeho vzniku až po jeho dnešní vývoj. Budeme analyzovat jeho důsledky, jeho výzvy a možná řešení, která byla navržena pro řešení tohoto problému. Kromě toho prozkoumáme názory odborníků a zkušenosti jednotlivců, kteří byli ovlivněni Wikipedie:Byrokraté. Připravte se ponořit se do kompletní a obohacující analýzy Wikipedie:Byrokraté!
Byrokraté jsou wikipedisté, kterým byla propůjčena technická práva:
Do září 2014 mohli byrokraté provádět i změnu uživatelských jmen. Tu nyní provádějí Globální přejmenovávači.
Každý byrokrat nabývá zároveň i práv správce, nestanovil-li ve své kandidatuře jinak.
Byrokraté jsou omezeni pravidly a konsenzem – smějí povyšovat jiné jen tehdy, když to odráží vůli komunity, obvykle po úspěšné žádosti na stránce Wikipedie:Žádost o práva správce či na jiné stránce. Při udělování statutu bota mohou podle vlastního uvážení zajišťovat respektování pravidel pro boty. Očekává se, že jsou schopni dobře posoudit, zda byl dosažen konsenzus, a že jsou ochotni vysvětlovat své činy.
Byrokraté nemají schopnost odebrat povýšení nebo povýšit na jiné než jmenované úrovně přístupu. Tyto možnosti mají jen stevardi, malá mnohajazyčná skupina uživatelů sloužící všem projektům nadace Wikimedia ve všech jazycích. Stevardi jsou každoročně voleni. Další informace lze najít na Metě na stránce Requests for permissions.
Byrokraté mají vlastní nástěnku, kde je možné je žádat o různé úkony vyžadující jejich práva.
Seznam uživatelů, kteří splňují podmínky a mohou si podat žádost o práva byrokrata, najdete na stránce /Potenciální kandidáti.
Příznak bota lze odstranit rovněž použitím Speciální:Uživatelská práva.