Weißenburská smlouva

V tomto článku se ponoříme hlouběji do tématu Weißenburská smlouva a prozkoumáme všechny jeho aspekty. Od svého vzniku až po dopad na dnešní společnost byl Weißenburská smlouva předmětem debat a studií v různých oborech. V průběhu historie hrál Weißenburská smlouva zásadní roli v životech lidí a ovlivňoval způsob, jakým myslí, jednají a jak se chovají ke svému prostředí. Prostřednictvím tohoto článku se podíváme na různé pohledy na Weißenburská smlouva a prozkoumáme, jak se vyvíjel v průběhu času. Kromě toho prozkoumáme jeho význam dnes a jeho projekci do budoucnosti. Připravte se na vstup do vzrušujícího světa Weißenburská smlouva a objevte vše, co toto téma nabízí.

Weißenburská smlouva
Weißenburger Vertrag
Typmírová smlouva
Témaúzemní spory
Data
Podepsáno15510719a19. července 1551
Místo podepsáníWeißenburg (dnes Alba Iulia, Rumunsko)
Strany
Signatářizástupci krále Jana Zikmunda Zápolského, Isabely Jagellonské a Ferdinanda, krále římského
Podepsané zeměHabsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Uherské královstvíUherské království Uherské království
Obsah
Důvodřešení územního sporu o kontrolu nad Královským Uherskem a Sedmihradskem
Cílpřevod územní moci na Ferdinanda I. a posílení habsburského vlivu ve střední Evropě
Důsledkyrozšíření habsburské moci, pokračující konflikty v regionu a změna politické mapy střední Evropy
Jazykněmčina

Weißenburská smlouva (německy: Vertrag von Weißenburg nebo Weißenburger Vertrag) prohlásila arcivévodu Ferdinanda Rakouského za vládce Královského Uherska a Sedmihradska. Toto území bylo dříve ovládáno vdovou po Janu Zápolském, Isabelou Jagellonskou. Smlouva byla podepsána ve Weißenburgu (později Gyulafehérvár) dne 19. července 1551 zástupci krále Jana Zikmunda Zápolského, Isabely Jagellonské ze Sedmihradska a Ferdinanda, krále římského.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Treaty of Weissenburg na anglické Wikipedii.

Literatura

  • TURBA, Gustav; FROMME, C. Geschichte des thronfolgerechtes in allen habsburgischen Ländern bis zur pragmatischen Sanktion: Kaiser Karls VI: 1156 bis 1732. : Stanfordova univerzita, 1903. Dostupné online. (dr) 
  • VOLKMER, Gerald. Das Fürstentum Siebenbürgen 1541-1691. Außenpolitik und völkerrechtliche Stellung. Heidelberg: Arbeitskreis für Siebenbürgische Landeskunde, 2002. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-02-04. (německy)