V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Vodicí linie, téma, které upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií az různých částí světa. Abychom tomuto fenoménu plně porozuměli, ponoříme se do jeho historie, původu a vývoje v čase. Kromě toho budeme analyzovat jeho dopad na společnost a jak ovlivnil různé aspekty našeho každodenního života. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu prozkoumáme nejdůležitější aspekty související s Vodicí linie, od jeho kulturních projevů až po jeho význam ve vědecké oblasti, s cílem poskytnout komplexní vizi tohoto vzrušujícího tématu.
Vodicí linie je stavební prvek usnadňující pohyb nevidomých nebo slabozrakých po pěších komunikacích. Je tvořena spojnicí hmatných orientačních bodů sledující pěší komunikace. Vodicí linie můžeme rozdělit na umělé a přirozené. Podle vyhlášky č. 369/2001 Sb. je možné vodicí linii přerušit na vzdálenost max. 8 m a délka jednotlivých částí přirozeného hmatného vedení musí být nejméně 1,5 m, šířka 0,4 m a výška 0,3 m.
Přirozená vodicí linie je tvořena uspořádáním stavby – např. stěnou budovy, oplocením nebo zvýšenou obrubou podél pěší komunikace. Výška obruby musí být vyšší než 0,06 m nad pochozí plochou.[1]
Umělá vodicí linie nahrazuje přirozenou vodicí linii. V interiéru musí být široká min. 0,3 m, v exteriéru min. 0,40 m a může být tvořena např. reliéfní dlažbou.