Vlajka Tokelau

V dnešním světě je Vlajka Tokelau problém, který ve společnosti získal velký význam. Již léta je předmětem debat a diskuzí mezi odborníky i prostými lidmi. Jeho vliv se rozšířil do mnoha aspektů každodenního života a ovlivnil vše od ekonomiky po politiku, kulturu a technologie. Je to téma, které vzbuzuje protichůdné vášně a názory a vyvolalo velký zájem veřejnosti. V tomto článku důkladně prozkoumáme Vlajka Tokelau a jeho dopad na dnešní společnost, analyzujeme jeho příčiny, důsledky a možná řešení.

Užití vlajkyZlevadoprava Tokelauská vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Tokelau, kolonie Nového Zélandu, je modrý list o poměru stran 1:2, se žlutou, stylizovanou, polynéskou kánoí. Na vlajce jsou v žerďové části čtyři bílé hvězdy uspořádané do tvaru souhvězdí Jižního kříže. Hvězdy symbolizují tři hlavní ostrovy (Atafu, Nukunonu a Fakaofo) a také Swains Island, spravovaný USA ale hlásící se k Tokelau.[1]

Na tomto nesamosprávném zámořském území Nového Zélandu, se oficiálně užívala novozélandská vlajka až do května 2008, kdy přijal místní parlament návrh jiné vlajky a státního znaku.

Referendum o osamostatnění v roce 2006 neuspělo (bylo podporované, ale ne s dostatečnou většinou), a další, které proběhlo v říjnu 2007, také neuspělo.

Návrhy vlajek

Návrh z roku 2007

V červnu 2007 místní parlament (General Fono) rozhodoval o budoucí vlajce, hymně a státním znaku. Navrhovaná vlajka znázorňovala stylizovanou polynéskou kánoi a čtyři hvězdy. Hvězdy symbolizují tři hlavní ostrovy a také Swains Island, spravovaný USA ale hlásící se k Tokelau. Jelikož požadované nadpoloviční většiny nebylo v roce 2007 v referendu o osamostatnění dosaženo, vlajka nebyla oficiálně přijata.

Konečný návrh z roku 2008

V květnu 2008 parlament přijal finální podobu státních symbolů Tokelau. Design schválené vlajky je založen na návrhu z roku 2007 s malými změnami v rozmístění hvězd. Hvězdy jsou uspořádány do tvaru souhvězdí Jižního kříže, který representuje geografickou polohu ostrova. V tuto dobu byl také přijat státní znak.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flag of Tokelau na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Vlajka Tokelau na Wikimedia Commons